Diskuze k článku:

Nevyhazujte špatnou literaturu z dětské knihovny

Váš komentář:

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Bara | 10. 1. 2020 | 14:36

Hodne me mrzi vysledek ankety o "holcici" a "klucici" literature a jeste vic to, ze autor snad povazuje mayovky nebo verneovky za "klucici" literaturu. Zrovna Maj, Foglar a Verne byly moje nejoblibenejsi serie kdyz jsem byla mala. Zadny z kluku v nasi tride je necetl, ti cetli v te dobe max ctyrlistek.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Všechny 3 komentáře v diskuzi

Bara | 10. 1. 2020 | 14:36

Hodne me mrzi vysledek ankety o "holcici" a "klucici" literature a jeste vic to, ze autor snad povazuje mayovky nebo verneovky za "klucici" literaturu. Zrovna Maj, Foglar a Verne byly moje nejoblibenejsi serie kdyz jsem byla mala. Zadny z kluku v nasi tride je necetl, ti cetli v te dobe max ctyrlistek.

+1

Gabriel P. | 10. 1. 2020 | 14:47 | reakce na Bara - 10. 1. 2020 14:36

Báro, ta anketa je tam právě proto, že mě zajímá, jestli můj vlastní pocit je nějak obecněji sdílený. A ten můj pocit, když to zkusím říct nějak přesněji, je asi: „Z velké haldy knížek pro děti se na jedné straně dají vyčlenit nějaké, které budou – a dalo by se to možná statisticky ověřit – bavit spíš holky, a nějaké, které budou bavit spíš kluky.“ Nemá to žádné pevné hranice a neznamená to, že některé holky nebudou bavit aspoň nějaké knížky na klučičí straně a vice versa. Ostatně asi jsem taky přečetl lecjakou holčičí knihu...

Kdyby to ovšem někdo zkoušel skutečně ověřit, bude stát před velkým úkolem odlišit, co je přirozená dispozice a co vliv výchovy a kultury. Ale jsem nakloněný spíš věřit tomu – a zas se bavíme o velkých číslech, ne o jednotlivcích – že po westernovém rodokapsu budou častěji sahat chlapi a po zamilovaném románku ženy a že na tom možná má nějaký podíl výchova a kultura, ale že mnohem víc je to prostě přirozené. Je to ovšem víra, ne věda.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

eva | 4. 1. 2020 | 20:11

Plně souhlasím. Děti se mohou dostat ke čtení i přes komiksy, poseroutky, mimoňky.Vedu čtenářský kroužek pro 4. a 5. třídu a sleduji, že během 1-2 let se děti přesunou ke kvalitnější četbě, takže chvála bohu, že existují i autoři, kteří se dětem přizpůsobí.

0