E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Mezinárodní den žen

Historie oslav Mezinárodního dne žen sahá do let před první světovou válku. Dalo by se říci, že poprvé se slavil 28. února 1909, jako připomínka stávky švadlen v New Yorku, které protestovaly proti špatným pracovním podmínkám. Později se ustálil název svátku a rozšířil se i do evropských zemí.

Oslavy jako první v Evropě prosadila německá poslankyně a bojovnice za práva žen Clara Zetkin v roce 1911. Organizace spojených národů svátek oficiálně uznala v roce 1975.

Tento svátek byl dlouho po roce 1989 pro většinu lidí v České republice zanesený vzpomínkami na podnikové oslavy, na kterých byly pro ženy připraveny karafiáty a mýdlové kazety a pro muže štědré zásoby alkoholu. Maminkám se ve školách dělala přáníčka s děkováním, delegace pracujících žen přijímal na Hradě prezident a večer jim zazpíval Zlatý slavík. V současnosti se ale vnímání svátku mění a ve veřejném prostoru čím dál tím více rezonuje trochu jiné poselství: nechceme čokolády ani květiny, ale rovné postavení.

Problémy a překážky, kterým ženy stále čelí, nejsou zdaleka záležitostí minulosti. Mezinárodní den žen je skvělou příležitostí připomenout si nejen ty, které mají odvahu měnit svět kolem sebe, ale i  ty, které umí být samy sebou nebo společnosti ukázat svou slabost, nedostatečnost či selhání. Oslavme ženy, které nás inspirují tím, že něco zvládají navíc, ale i ty, které ráno stěží vylezou z postele, vyčistí si zuby, zajistí děti a doplazí se do práce. Krásně to shrnula ve svém textu Irena Buršová: muži, věnujte ženám respekt a ženy, věnujme si navzájem sesterství.

Popup se zavře za 8s