Mateřství Sheily Heti: Zadře se pod kůži a pojmenuje vaše nejistoty

Byla přeložena do jednadvaceti jazyků a coby výjimečné dílo ji vynášejí do nebes tak ceněné autorky jako Sally Rooney nebo Rachel Cusk. Po celém světě se prodaly statisíce kusů. Český překlad zmizel z pultů pár týdnů po vydání. Řeč je o knize Mateřství Kanaďanky Sheily Heti. Čím si tahle knížka, která rozhodně ničím nepřipomíná líbivé světové bestellery, získala tak ohromné množství nadšeného čtenářstva? Neuvěřitelně přesně totiž pojmenovává problémy, bolesti a nejistoty, s nimiž se většina žen v jisté fázi života potýká.

Foto: Se svolením Amazon

Na pomezí eseje, autofikčního románu, deníku a zběsilého proudu myšlenek… Tam někde balancuje kniha Sheily Heti, která u nás vyšla v nakladatelství Take Take Take v druhé polovině loňského roku a stačila chvíle, aby se z ní stal de facto nesehnatelný artefakt (nyní se chystá dotisk, a tak by se v únoru měla znovu objevit v knihkupectvích). Vypravěčka/autorka, uznávaná kanadská esejistka a spisovatelka, v ní řeší jediné, o to ale palčivější dilema: stát se matkou, nebo své „ženské poslání“ promarnit? A opravdu bezdětnost znamená, že svůj život promarní?

Tahle na jednu stranu velmi intimní otázka totiž zdaleka není jen osobní a rozehrává celou řadu dalších témat. Jako by Sheila Heti čtenářstvu dala kromě klíče ke své rozpolcené duši zároveň vstupenku do strašidelného hradu plného nespravedlností a nejistot, kterým v různé míře čelí každá žena. A ty bezdětné o to víc.

Kolik otázek si žena položí v souvislosti s mateřstvím?

První: Být, či nebýt matkou?

Druhá: Kdy být matkou?

Třetí: Stanu-li se matkou, budu nadále také ženou? Svobodnou ženou?

Aktuální číslo

  • o tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!