Spisovatelka, modelka i prostitutka. Dokument Pátrání po Evě zkoumá ženskou identitu

2 432 | | 23. 5. 2020 | Mediální partnerství

Eva je tulačka, bloggerka, lesba, prostitutka, spisovatelka, panna, žena v domácnosti, modelka, narkomanka, dcera, anarchistka… Autorský dokument Pátrání po Evě německé režisérky Pii Hellenthal měl být portrétem jedné ženy, stal se ale mnohovrstevnatou esejí o ženské identitě.

DAFilms CZ - Z filmu Pátrání po Evě

 „Můžete předstírat, že jste, čímkoli chcete,“ zní motto hlavní hrdinky filmu Pátrání po Evě. Eva Collé (což není její pravé jméno) je liberálně smýšlející pětadvacetiletá Italka, která žije v Berlíně. Je feministka, intelektuálka a živí se mimo jiné jako prostitutka a občasná modelka. Žádná z charakteristik jejího alternativního života ale není přesná, žádná ji nevystihuje kompletně.

Soukromí je staromódní

Eva považuje soukromí za zastaralý koncept a díky sociálním sítím, jejichž prostřednictvím se permanentně prezentuje, vystupují do popředí zejména ty z jejích identit, jimiž se vymezuje vůči většinové společnosti: naprostá otevřenost v předvádění vlastní tělesnosti a sexuality anebo v užívání narkotik.

„Když jsem Evu viděla poprvé, nebyla jsem si jistá, zda o ní chceme natočit film,“ říká režisérka Pia Hellenthal v rozhovoru pro filmfestivaltoday.com. „Viděli jsme se asi třikrát, pročetla jsem její blog a trvalo mi celý rok, než jsem si uvědomila, že to nebude film pouze o Evině životě, ale mnohem víc,“ dodává. Eva ve filmu funguje jako plátno, na které si divák může promítnout sebe sama. „Začnete sice mluvit o Evě, ale brzy zjistíte, že mluvíte o sobě. O svém těle, o prožívání vlastního ženství,“ popisuje režisérka.

Eva ve filmu ukazuje všechno. Ve svém nevázaném životním stylu, který permanentně promítá do virtuality, je zcela upřímná a otevřená. Je to její život. „Svůj život jsem začala sdílet online, když mi bylo patnáct. Měla jsem kolem sebe jen samé kluky a necítila se jako holka. Potřebovala jsem najít někoho, kdo se cítí podobně,“ přibližuje Eva svoje nesnadné dospívání v malém italském městečku. Ve svém blogu pak stejná témata – sexualitu, gender, ale třeba i sexuální násilí – otevírala už dávno před realizací filmu.

Projekce i online diskuse

Film získal speciální uznání na dánském festivalu CPH:DOX, byl uveden i na Berlinale, na kanadském HOT DOCS či Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. „Provokativní, bezostyšný, hypnotický a strhující dokument, který přibližuje jednu generaci žen,“ hodnotí film kritika.

Pátrání po Evě (Searching Eva) uvede v pondělí 25. května pražské kino Světozor, film pak bude celý týden až do 31. května ke zhlédnutí na portálu Dafilms.cz. Promítání doprovodí ve spolupráci s Inspiračním fórem MFDF Ji.hlava 27. května online tematická diskuse s aktivistkou Johannou Nejedlovou, která se v organizaci Konsent věnuje prevenci znásilnění a sexuálního obtěžování, a za svou práci loni získala cenu Women of Europe za aktivismus. Moderátorem bude hudebník a filmař Šimon Holý.

Pátrání po Evě

Dokumentární film, 2019
85 minut

Režie: Pia Hellenthal
Scénář: Giorgia Malatrasi, Pia Hellenthal
Kamera: Janis Mazuch
Hrají: Eva Collé, Pietro Zambello

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Rozhovor s Marií Šabackou. Polární ekoložka se specializuje na mikrobiologii ledovců a část roku tráví na odlehlých arktických stanicích. Jak se žije v izolaci a nehostinném prostředí?
  • O manželství. Ve dvou komplementárních pohledech se nad institucí manželství zamýšlí koučka Iveta Clarke a párový terapeut Petr Kačena. Obecná prohlášení o tom, že na vztahu je třeba pracovat, nefungují. Jak konkrétně manželství posilovat, aby přežilo?
  • Až na krev. Velký menstruační manuál Jany Patočkové přehledně popisuje všechny alternativní přístupy k procesu, kterým prochází polovina celé populace, ale který se stále zdá jako cosi, o čem je třeba mluvit šeptem.
  • Výchova od "ego" k "eko". Psycholožka Zuzana Krásová se zamýšlí nad tím, jak děti učíme lásce a péči o přírodu.
  • Šatník na míru neboli capsule wardrobe. Je možné dopracovat se k šatníku, který funguje? K takovému, aby padnul na míru právě vám, nenudil vás, a přitom aby vaše skříň nebyla plná oblečení, které nenosíte?
  • Kosmetika s čistým svědomím. Udržitelnost už není luxus, ale kritérium výběru. Abychom věděli, co kupujeme, naučme se nejdřív rozumět slovníku obklopujícímu ekologickou a etickou krásu.

...a mnohem víc. Předplaťte si Heroine ještě dnes!

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Koho a jak zachraňovat? Vládní pomoc očima expertů

Má vláda ještě pomáhat české ekonomice? Jsou dosavadní podpůrná opatření dostatečná? A na koho konkrétně se při pomoci úplně zapomnělo?

Peníze

Podílové fondy sílí. Víra je fajn, ale problémy nezmizí

Finanční trhy rostou díky optimismu investorů, že pandemie je za námi a že se ekonomiky rychle rozhýbají. Podle ekonoma Martina Mašáta z...

Finmag

Představte si covid-99. Kdyby pandemie byla o 20 let dřív

Vlastně jsme měli štěstí, že lockdowny nepřišly o dekádu dvě dřív. S pořádným připojením to zvládáme líp, píše Timothy Devinney z Manchesterské...

Finmag

S kufrem v rajchu. Jak viděli Hitlerovo Německo návštěvníci zvenčí

„Všude se budete setkávat s pohodlím, laskavostí a dobrou stravou, jež jsou první a základní podmínkou příjemné dovolené,“ lákala turisty...