E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Nadměrné vypadávání vlasů? Pomůže metoda IN and OUT. Testovaly jsme

24. duben 2023
33 008

Jak poznat, že nám padá příliš mnoho vlasů? Jaké jsou příčiny a možná řešení? Odpovídá dermatoveneroložka Monika Arenbergerová, vedoucí lékařka centra zdravý vlas na dermatovenerologické klinice ve FNKV.

Foto: Shutterstock

Co nejčastěji způsobuje vypadávání vlasů u žen?

Může to být nedostatek některých živin. Strava, která obsahuje málo bílkovin, vitaminů ze skupiny B a také stopových prvků, jako je selen a železo, může vést ke snížení kvality vlasů i k jejich vypadávání. Naštěstí to jsou měřitelné veličiny a doplnění živin může stav zlepšit.

Mezi další příčiny patří podávání některých léků, dlouhodobá vyčerpávající psychická zátěž, horečnatá infekční onemocnění, autoimunitní choroby nebo hormonální problémy, jako je onemocnění štítné žlázy.

S věkem se pak pojí zejména androgenetická alopecie, kdy se setkáváme s prořídnutím kštice v souvislosti s hormonální nerovnováhou například po porodu nebo v období menopauzy.

Foto: Monika Arenbergová

Kdo je Monika Arenbergerová

Lékařka, profesorka dermatovenerologie. Přednášející a proděkanka pro zahraniční a vnější vztahy na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Mezi její stěžejní profesní témata patří prevence kožních nádorů, dermatochirurgie, ale i estetická medicína a choroby vlasů.

Jak zjistíme, že nám vypadává víc vlasů, než by mělo?

Za normální považujeme výpadek 100 vlasů denně. V průběhu roku dochází k takzvaným sezonním výpadkům vlasů mezi březnem–dubnem a zářím–říjnem, kdy nám přirozeně vypadne více vlasů a proces růstu se zpomalí. Pokud ale zvýšený výpadek trvá déle než tři měsíce, měli bychom stav konzultovat s lékařem.

Jaká jsou prvotní opatření při vypadávání vlasů?

Za základní léčbu dnes považujeme přístup „IN and OUT“, doplňující se podporu vlasů zevnitř i zvenku. Zevnitř lze vypadávání zamezit výživovými doplňky a zvýšeným přísunem aminokyselin cysteinu a methioninu, železa a vitaminů ze skupiny B. Zvenku pak roztoky, které si pacien­ti pravidelně aplikují do kštice. Roztoky zlepšují prokrvení a přísun živin do vlasového váčku. Vzhledem k tomu, že řada obtíží je pouze přechodného charakteru, je takto možné problém vyřešit. Pokud tato opatření nejsou účinná, doporučuji navštívit specializované centrum pro vypadávání vlasů.

Testovaly jsme 

Lucie 41 let

Testovala sérum Durcay NEOPTIDE EXPERT, šampon a kondicioner Durcay ANAPHASE+ po dobu dvou měsíců

Těhotenství a porod přinášejí kromě radosti bohužel ty stinné stránky. Jednou z těchto neduhů je vypadávání vlasů, včetně jejich oslabení. Mě postihne vždy 2-3 měsíce po ukončení kojení. Děti mám celkem tři, které se na mých vlasech opravdu podepsaly. S nejmladší ratolestí jsem byla nucena ostříhat dlouhé vlasy těsně pod uši.

Přípravky značky Durcay používám už třetím měsícem a první změnou, kterou jsem zaznamenala a za kterou jásám, byly nové vlásky, které začaly podrůstat pod těmi stávajícími. Poctivě používám šampon a kondicioner ANAPHASE+, které doplňuji sérem NEOPTIDE EXPERT. Sérum aplikuji každý druhý den, včetně masáže pokožky, výsledek mluví za vše. Jediná nevýhoda séra je, že jsou vlasy po něm lehce mastnější, ale s tím musí každý počítat. Celkový výsledek je skvělý, vlasy se mi zdají celkově pevnější, zdravější. Pro kompletní kůru užívám i kombinaci vitamínů a doplňků stravy.

Už se těším, až mi nové vlasy opět dorostou a já si je nechám narůst do původní délky.

Michaela 38 let

Testovala sérum Durcay NEOPTIDE EXPERT, šampon a kondicioner Durcay ANAPHASE+ po dobu dvou měsíců

Na vypadávání vlasů jsem už docela expert, bohužel. Poprvé jsem se s významným vypadáváním potkala po porodu, resp. po kojení, ale od té doby, co jsem prodělala covid se padání vlasů nemůžu zbavit. Osvědčila se mi kombinace vitamínů a přípravků, které se vmasírovávají do vlasové pokožky. Při testování přípravku se slibným označením Serum Anti Hair Loss & Growth mě potěšilo, že výrobce dává jasné instrukce - na hlavu má přijít 8 pumpiček, které rozdělíme do všech sektorů hlavy a zapracujeme. Výrobek na kůži nepálí, nemá ani žádnou parfemaci, která by obtěžovala. Co je asi nejpodstatnější je, že vlasy nezatěžuje a ani nemastí. Jakmile se vstřebá, tak ani nevíte, že jste ho do vlasů nanesly. Snažím se ho vmasírovat trpělivě, pečlivě, do každé vlasové cibulky, nikam přitom nespěchám, protože podle rad, které jsem od různých odborníků dostala, je právě fáze masáže pro pokožku nejdůležitější, protože ji zároveň i prokrví.

Foto: Michaela Kramárová

Šampon a kondicioner ANAPHASE+ mým ultrajemným a vlnitým vlasům nevyhovuje. Struktura mých vlasů vyžaduje specifickou péči, jinak jsou krepaté, příliš jemné, příliš hladké, zkrátka nezorganizovatelné. Takže za sebe mohu říct, že se mi líbí, jak působí sérum, šampón a kondicioner jsem přestala testovat kvůli pro mě nevyhovujícímu efektu. Někomu jinému ale může fungovat! Na výsledky v podobě nových vlasů ještě čekám, ale s povděkem jsem kvitovala, že při mytí nevytahuju z odtoku tak velké chomáče jako dříve. Z předchozích zkušeností vím, že efekt se většinou ukáže často až za více než dva, nebo dokonce i tři měsíce. Často tehdy, když už nad vším zlomíte hůl a začnete přemýšlet o paruce. Osobně doporučuju nechat si udělat i krevní testy a doplnit chybějící vitamíny. Kombinace vitamínů a přípravků pak pravděpodobně zafunguje s větším efektem!

Neoptide expert

Sérum proti vypadávání a pro růst vlasů

● Klinicky prokázaná účinnost PROTI VYPADÁVÁNÍ VLASŮ již po 2 měsících*

● Dvojí účinek: působí proti vypadávání vlasů a zároveň podporuje jejich růst

● Zlepšuje ukotvení vlasů o 42 %*

● Prodlužuje růstovou fázi vlasů

● Zvyšuje mikrocirkulaci ve vlasové pokožce

● 1 aplikace denně

Foto: Neoptide Expert

* Kontrolovaná srovnávací klinická studie přípravku NEOPTIDE EXPERT versus neutrální šampon. Studie realizovaná u 61 osob s chronickým vypadáváním vlasů, přípravek aplikován 1× denně po dobu 2 měsíců.

Popup se zavře za 8s