Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Ven z králičí nory. Digitální detox má smysl i v době home office

Eva Urbanová | 5. 2. 2021 | 2 komentáře | Očista | 3 859

Ven z králičí nory. Digitální detox má smysl i v době home office
Foto: Eliška Kubíková pro NILA

Co z nás vysává kreativitu a spontánnost? Přílišné sepětí s komunikačními technologiemi. Inspirace si sice přichází, jak se jí zamane, zakladatelka značky NILA Eva Urbanová se ale naučila dát jejím rozmarům dostatek prostoru.

„Tupou sekyrou strom nepokácíš,“ utrousil jednou můj muž, když mě viděl, jak v deset večer datluju něco do počítače. Se sklenkou vína a se zoufalým výrazem. Měl pravdu. Nechci se dopustit nějakého genderového přešlapu, ale občas mi připadá, že muži umějí odpočívat lépe a plánovaněji než my ženy. Když jsem na sklonku léta seděla na pondělním jednání s bankéřem, kterého zajímalo, jak si NILA v covidové pandemii vede, napadlo mne mezi řečí, že jistě celý víkend projezdil na kole. Působil spokojeně, sebevědomě, zkrátka fit. Nemýlila jsem se. Při rozloučení vstával pomalu a nezapomněl svá namožená stehna zmínit. Přivedlo mne to k zamyšlení. Není odpočinek u mužů vlastně společensky přijatelnější? Dokážou si ho „dovolit“ spíš než ženy?

Já sama jsem byla v práci dlouho nezastavitelná. V rámci mírného sklonu k workoholismu jsem již od vysoké školy radostně stíhala termíny a naplňovala své nadřízené spokojeností. Pak jsem začala podnikat a byla jsem sama sobě často tím nejhorším šéfem. Nic jsem si neodpustila a metodou buldozeru stavěla den za dnem svůj sen. Bez kompromisů, s jasným cílem. NILA byla mé první byznysové dítě, a když pak postupně přišla i dvě děťátka opravdová, můj svět se zúžil na práci a rodinu. Chtěla jsem, aby to všechno bylo perfektní. Takové, abych mohla být – jednoho dne – sama se sebou spokojená. Vyčerpání přišlo pozvolna a nenápadně někdy v pátém či šestém roce podnikání. Došla mi energie, nápady, tvořivost. Nevyhnutelně jsem klesala na dno sil.

Foto: Lucie Fenclová pro NILA

Jak najít balanc mezi prací, odpočinkem a tím, co nás naplňuje? Možná pomůže dát si čas pro sebe do diáře.

V tu chvíli mi došlo, že se musím naučit tu sekyru i brousit. Pochopila jsem, že je to nezbytnost, ta pravá a jediná cesta ke spokojenosti a kreativitě. Třeba i k úspěchu, jak si jej definuji já. A jistě k lepším vztahům i pochopení okolí. Každý si dobíjíme baterky po svém, hledáme balanc mezi prací, odpočinkem a tím, co nás naplňuje a inspiruje. Co dělat? A čemu se vyhnout? Jak si nastavit hranice, aby mohl vzniknout tolik cenný prostor a čas? Můj recept je následující…

„Lelkování“ v kalendáři

Vytvořila jsem si osobní čas, několik hodin týdně, které věnuji čtení, psaní a inspiraci. Mají pevné místo v mém kalendáři, konkrétně jde o půl dne v úterý. Zní to jako nesmírný luxus, ale nezrušit tuto „aktivitu“ vyžaduje podobné odhodlání jako cokoli jiného. Výsledek však vždycky stojí za to, zejména pokud nemám předem daný cíl. Inspirace si nenechá poroučet, chodí si, jak se jí zamane. Jediné, co můžeme udělat, je dát jí prostor a říct „jsem tady“.

Stinnou stránkou home office je izolace, prolínání práce s volným časem a přemíra e-mailové korespondence, v níž často chybí emoce.

V rámci přípravy na tento čas průběžně shromažďuji vše, co mě přes týden zaujme, ať už k nějakému konkrétnímu tématu, nebo jen tak. Tahám knihy z knihovny, rozbaluji časopisy, které mi mezitím přišly, vracím se k poznámkám. Někdy přečtu půl knihy, jindy prostě jen listuji tak dlouho, než mne něco napadne a chytím nit. Někdy si sestavím koláž, jindy seznam otázek či krátký text. Neplním zadání, pouze jsem. A když to skončí klidným koukáním z okna, považuji to za malé vítězství.

Home office? Ne, díky!

Abych ve svém domově mohla pravé lelkování zažívat, musela jsem jej nejdřív detoxikovat od práce. Vím, že pro mnoho lidí je práce z domova synonymem flexibility i pohodlí. Něco, o co usilují nebo čeho si váží. Nezpochybňuji, že to tak může být. Stinnou stránkou je však také izolace, prolínání práce s volným časem a přemíra e-mailové korespondence, v níž často chybí emoce, které by doplňovaly strohé informace. Mám svou práci opravdu ráda. Navíc pracuji se svým mužem a NILA je naší společnou vášní i častým konverzačním tématem. Přesto jsem se naučila nechávat ji za dveřmi. Nenosím si domů laptop a v telefonu mi záměrně chybí e-mailová aplikace.

Offline je nová černá

Podobně to vidím se sociálními sítěmi. Komunikací za NILU jsem strávila spoustu let a Facebooku a Instagramu jistě vděčím za mnohé. Stále více se však mluví o tom, jak návyková a možná i nezdravá pro naši sebeúctu tato místa dokážou být. Zhruba v polovině roku jsem dospěla k tomu, že spravovat svůj osobní i firemní profil mi více bere, než dává, a často mě to zdržuje od radostnějších a živějších setkání. Proto i sítím je vyhrazena „pouze“ má pracovní doba u počítače, nikoli lákavé místo v telefonu, kabelce či na nočním stolku. Je to příjemná změna a byla snazší, než jsem čekala.

Foto: Eliška Kubíková pro NILA

Eva Urbanová ví, že v čisté hlavě je více místa pro nápady i sny.

Aby vás sociální sítě mohly stáhnout do své „králičí nory“ a vyplivnout o dvě hodiny později s nízkou přidanou hodnotou a reklamou zasetou v mozkové kůře, musí vás nejprve nalákat. Proto tolik stojí o to, abyste je měli pořád po ruce. Viděli jste někdy, jak Instagram vypadá na počítači? Zkuste to, váš vztah k němu to nejspíš ochladí. Postupně jsem tak dospěla k tomu, že být online je zbytečné a omezující, a odpojení očistné a čas zpomalující. Telefon bez „chytrých“ lákadel, s pár užitečnými funkcemi a nulovým zářením bude možná bestseller. Prototypy se již testují. A já se hlásím jako první.

Kolikáté místo? Přece první

Co však s nově nabytým časem? Každý, kdo pečuje o pracovní tým či rodinu nebo plní nějaké životní poslání, musí umět odpočívat. Dlouho mi trvalo pochopit, co to vlastně znamená: postavit sebe na první místo a aktivní načerpávání sil brát ne jako výsadu, ale jako povinnost, nutnou údržbu či broušení té pomyslné sekery. Někdo ten čas prosedí na terapii, někdo bude zpívat, ale být fanynkou kvalitních seriálů na Netflixu zřejmě úplně nestačí. Já na svou velkou „dobíjecí“ vášeň teprve čekám. Spíš než vaření mě baví plavání, jóga, běh v parku nebo půlhodinka na veslovacím trenažéru. Každý druhý den se snažím odškrtnout si alespoň jednu z těchto věcí a s každým týdnem to jde líp a líp. Do prázdné hlavy padají nápady, sny i přání. Miluji cestování a přestože nyní se staženou plachtou čekám, až se přežene pandemická bouře, věřím, že je nějaká krásná cesta přede mnou. Offline, s papírovou mapou, plná dobrodružství s těmi, které mám na světě nejraději. A hlavně: bez špetky výčitek.

Eva Urbanová stojí se svým manželem Pavlem za projektem NILA, obchodem, který nabízí udržitelnou módu, doplňky a lifestylové produkty z celého světa.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Miss Cool Cat Hvězdou naší titulní strany je Terézia Bělčáková aka Miss Cool Cat. „Cítila jsem se ve svém těle dobře, ale změnila jsem ho podle svého vkusu. Vnímám to jako fe¬ministický postoj – že si můžu se svým tělem dělat, co chci. A platí to třeba i v kontextu nahoty, svlékání je pro mě svoboda,“ říká burleskní performerka.
  • Ženy na okraji Reportáž fotografky Jany Plavec a dokumentaristky Apoleny Rychlíkové o ženách bez domova. V jejich každodenní realitě není moc prostoru pro lásku ani pro sny, podstatné je vyřešit kde přespí, co budou jíst, jak se zahřejí. Ženské bezdomovectví je nenápadné, ale celospolečenské genderové nerovnosti se na ulici ještě vyostřují, včetně ohrožení fyzickým násilím. Kde hledat pomoc?
  • Na chvíli to rozpustit Kolik z nás je na cestě k závislosti na alkoholu? Pravidelná „sebemedikace“ se týká stále většího množství Čechů a nucená izolace a karanténa nám situaci vskutku neulehčují. Marta Fenclová popisuje, proč není dobré rozpouštět úzkost, strach, nespokojenost nebo nudu ve víně. Co tedy pít? Petra Tajovský Pospěchová testovala nealkoholická vína, gin i vodku a přidává své tipy, jak se propít abstinencí. Taky držíte #suchejúnor?
  • Orgasmus není pokémon Průměrná soulož trvá 11–14 minut a cílem koitu je jeden ze tří druhů vyvrcholení. Vážně? Ve skutečnosti má až 40 % heterosexuálních žen problém orgasmu dosáhnout. Eva Marková se zamýšlí nad kulturně sdílenými představami, tabuizovanými slovy i stresem, který ženy zažívají, když se snaží dostát normám
  • Nevěra není jen problém vztahu …ale děje se tam, kde nerozumíme sami sobě,“ domnívá se párový terapeut a psycholog Paval Rataj. Anna Urbanová se ho ptala, proč je nevěra průvodním jevem naší doby, jestli může někdy zafungovat jako resuscitace vyhaslého vztahu, a především na to, jak vytvářet vztahy, ve kterých se nebudeme navzájem zraňovat.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Ridina Ahmedová a její revoluce Rozhodla se postavit svým traumatům a na základě zážitků, které formovaly její život, natočila podcast Sádlo. „Vztah k jídlu a nadváha je moje životní výzva. Ale zasloužím si respekt. Nesu za sebe zodpovědnost, ale není mojí povinností vyhovovat vašim představám,“ říká v rozhovoru.
  • Od Plzáka k Ratajovi Kdy a proč vznikly první manželské poradny, kde působily vyhlášené terapeutické komunity, kdo předepisoval sexuální terapie, v čem spočívala psychogymnastika? Přijměte pozvání na napínavou exkurzi po klíčových okamžicích československé párové terapie.
  • Všechno, co jste chtěli vědět o menopauze Poslední tabu musí padnout. Za menopauzu se nemáme stydět, je potřeba o ní mluvit. Ptát se na ni svých matek, vysvětlovat ji mužům, informovat o ní zaměstnavatele. Je to normální. Tedy zatím není, ale mělo by být.
  • Kroje patří na ulici Z krojových doplňků je trend, kterému propadají i ti, kdo nemají s folklorem nic společného. Živůtky, zástěry, kordulky, vyšívané kožíšky a čižmy nosí v kombinaci s koženými bundami, bavlněnými tričky a džíny. „Krojové prvky opustily truhly a půdy a zamířily do světa,“ píše Petra Tajovský Pospěchová v článku k nečekané módní story v Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Eva | 8. 2. 2021 8:40

Dobrý den, milý Honzo, mám na mysli speciální model, který má určité funkcionality, jako jsou například mapy, podcastový přehrávač, wifi hotspot, ale neumožňuje (nemá plochu aplikací) pro brouzdání. Jmenuje se Light Phone. Již je v druhé verzi vývoje, čekám do léta a pokud bude mít stále dobré reference, pořídím si ho. Ale jasně, chápu, jak to myslíte. Mohl abych si koupit klasický "hloupý telefon", ale přeci jen jsou funkce, které bych ráda k dispozici měla, včetně pohodlné klávesnice atd. Je mi přes 40, takže si pamatuje, jaké to uživatelsky je :-) Mějte se krásně! E

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu
Naše tipy