E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Bojovník Honza. Překonal rakovinu, kloubní lupénku i himalájské obry

25. říjen 2021

Stanul na vrcholech nejobtížnějších himalájských velehor a právem se řadí k nejúspěšnějším českým horolezcům. A to navzdory závažným nemocem, které mu často komplikují plány. Dostat se na vrchol i zpátky na nohy pomáhá Honzovi moderní léčba a pozitivní myšlení.

Foto: Ogilvy

Honza Trávníček (45) patří k lidem, o kterých s nadsázkou mluvíme jako o přírodních úkazech. Už více než polovinu života ho provází psoriáza, známá také jako lupénka, ke které se později přidala závažná psoriatická artritida. Ta se zprvu projevovala jen mírnými bolestmi, ale časem prakticky převzala kontrolu nad celým Honzovým životem. „Dodnes si vybavuji dny, kdy jsem ani nedokázal stisknout ruku v pěst a v bolestech se doslova šoural o berlích,“ vzpomíná vysportovaný a usměvavý chlapík, kterému se takové potíže až zdráháte uvěřit.

Honza Trávníček je rozený bojovník a navzdory nepřízni osudu se nechtěl nechat odepsat a spokojit se s krmením holubů v parku. Jeho lákaly velehory a překonávání vlastních limitů. S tím mu pomohl nejen jeho nezdolný optimismus a víra, ale také moderní medicína. „Měl jsem štěstí, že jsem dostal možnost vyzkoušet biologickou léčbu. Ta na mě zafungovala prakticky okamžitě a po letech bolestí jsem se najednou zase mohl bez problémů postavit a začít sportovat,“ popisuje Honza „Tráva“ Trávníček, který je právě v těchto dnech na jedné z dalších expedic v milovaném Nepálu. 

Honza se dokázal s nemocí vyrovnat i proto, že je poctivým pacientem s velkou dávkou optimismu. Ta je podle jeho ošetřující lékařky při psoriatické artritidě více než potřeba.

Podle jeho ošetřující lékařky, docentky Moniky Arenbergerové se Honza dokázal s nemocí vyrovnat i proto, že je poctivým pacientem s velkou dávkou optimismu. Ta je podle ní při psoriatické artritidě více než potřeba, protože nemoc způsobuje ztuhlost, bolesti a otoky kolem kloubů a šlach a v pokročilejších stádiích proto dokáže pacienty úplně vyřadit z běžného života.

Zrádná kloubní lupénka

Takzvaná kloubní lupénka neboli psoriatická artritida a lupénka nejsou totéž. Jedná se o dvě různá chronická onemocnění, která spolu mohou, ale nemusí být úzce spojena. „Pokud nemáte lupénku, můžete mít psoriatickou artritidu. A můžete také mít lupénku, aniž byste měli psoriatickou artritidu. Oběma nemocemi bývá postižena skoro třetina pacientů. Kromě vrozené dispozice je dalším rizikovým faktorem věk. Psoriatická artritida se nejčastěji objevuje mezi třicátým a padesátým rokem života. Nepodceňujte proto sebemenší potíže a vždy je raději konzultujte s lékaři,“ upozorňuje docentka.    

Na osmitisícovky s mačkami a injekcemi

Honza Trávníček si uvědomuje, že nad nemocí nevyhrál, protože lupénka i kloubní lupénka jsou nevyléčitelné, ale současná medicína umí jejich nepříjemné projevy potlačit natolik efektivně, že Honza může podnikat své expedice. „Dnes se považuji v podstatě za zdravého člověka, kterému nemoc neklade žádné zásadnější překážky. Musím ale neustále myslet na dodržování léčby a s injekcemi biologické léčby jezdím i do hor. Staly se neoddělitelnou součástí mého života i horolezecké výbavy,“ dodává horolezec.

Foto: Ogilvy

Honza Trávníček

Geodet, pedagog, cestovatel a jeden z nejúspěšnějších českých himálajských lezců, který stanul na vrcholech pěti osmitisícovek v pěti pokusech. Zároveň také muž s podlomeným zdravím, který více než polovinu života trpí lupénkou a kloubní lupénkou a před pár lety ho postihla také rakovina močového měchýře. Spoluzaložil první českou hospodu a kulturní centrum v Nepálu, pořádá přednášky o cestování a boji s nemocemi.

Psoriáza ani psoriatická artritida nejsou vyléčitelné. Dají se ale dobře léčit a Honza Trávníček je důkazem toho, že v Česku dostupné léky dokážou onemocnění dostat pod kontrolu. Mimořádně důležitá je včasná diagnostika a zahájení léčby.

O zdolávání vlastních fyzických i psychických limitů souvisejících s himalájskými velikány, léčbou lupénky, a navíc i rakoviny močového měchýře Honza rád a bez okolků mluví se všemi, kteří o to mají zájem. „Snažím se tím lidi motivovat. Život v horách mě naučil, že sedmdesát procent úspěchu je o tom, že opravdu chcete dosáhnout svého cíle a jste připraveni vytrpět si kvůli tomu i nějakou tu nepohodu. S nemocemi je to stejné,“ dodává Honza Trávníček.

Jeho životní příběh plný naděje nejen pro pacienty s lupénkou bude součástí talk show Lupénka načisto, kterou můžete 3. listopadu od 17:00 sledovat na Facebooku nebo webu pacientské organizace SPAE ČR. Dalšími hosty budou špičkoví čeští dermatologové, kteří nabídnou nejaktuálnější informace o lupénce a možnostech její léčby. Více na www.spae.cz

Popup se zavře za 8s