„Vybírám si tě znovu.“ Má smysl manželství na dobu určitou?

50 268 | Vicki Larsonová | 27. 5. 2019 | 4 komentáře | Manželství

Vysoká rozvodovost svědčí o tom, že „přežít“ celoživotní manželství - při dnešním vysokém věku dožití i čtyřicetileté nebo padesátileté -, není nijak jednoduché. Podmínky a okolnosti uzavírání manželství se změnily. Není na čase změnit i délku jeho trvání?

V prosinci 1891 si britský sexuolog Havelock Ellis vzal spisovatelku a lesbu Edith Leesovou. Bylo mu třicet dva a byl to panic. A protože byl impotentní, jejich svazek nikdy nebyl naplněn. Po líbánkách začal se svou ženou žít odděleně; ve vztahu, kterému říkal otevřené manželství. Ten trval až do manželčiny smrti v roce 1916.

Takový svazek by většina lidi neoznačila za příkladný. Možná právě proto, jak neobvyklý byl, ale Ellis dokázal přijít s myšlenkou, která je dnes stejně radikální a lákavá jako tehdy: ideu „pokusných“ manželství.

Ve světle toho, že každé desáté manželství po první svatbě nevydrží ani pět let, dává obnovitelná manželská smlouva smysl víc než kdy dřív.

Sexuolog si je představoval jako svazek s proměnlivou pevností, který by párům umožňoval mít sex, přístup k antikoncepci i možnost snadného rozvodu, pokud zůstanou bezdětní. Nápad uchvátil řadu pokrokových myslitelů, kteří uvítali ekonomickou a kulturní svobodu poviktoriánské éry. Byl mezi nimi například britský filosof Bertrand Russell nebo denverský soudce a sociální reformista Ben B. Lindsey.

Není to žádná novinka

Ellis byl první, kdo tento druh dočasného sňatku pojmenoval, už před ním ale přicházeli s podobnými myšlenkami jiní. Třeba Johann von Goethe, který se jím zabýval ve svém románu Spřízněni volbou (1801), nebo americký paleontolog E. D. Cope. Ten ve své knize The Marriage Problem (1888) píše, že sňatky by měly začínat smlouvou na pět let, od které by partneři mohli odstoupit nebo ji obnovit další smlouvou na deset nebo patnáct let – a následně, pokud vše stále půjde hladce, trvalou úmluvou.

Třináct let a dost

Je všeobecně známo, že rozvodovost v České republice setrvale stoupá. Svůj vrchol zaznamenala v roce 2010, kdy byla na plných 50 %, potom následoval mírný pokles na dnešních 45 %. Sňatečnost má větší výkyvy, dlouhodobý setrvalý pokles se v posledních letech zastavil a počet uzavřených sňatků opět mírně stoupá. Průměrná délka trvání manželství v době rozvodu byla v ČR v roce 2016 lehce přes třináct let.  

Zdroj: Český statistický úřad

V roce 1966 navrhla americká antropoložka Margaret Meadová dvoustupňovou podobu manželství – „individuální závazek“ by vyhovoval vysokoškolským studentům s omezenými prostředky. Snadno by se rušil – anebo naopak změnil v „rodičovský závazek“, pokud by partneři byli rozhodnutí a připravení mít děti.

V roce 1971 navrhla marylandská politička Lena King Leeová zákon o smluvním prodlužování manželství, který by párům umožnil každé tři roky svazek obnovit či anulovat. V roce 2007 padl v Německu návrh na sedmiletou smlouvu, v roce 2010 navrhla ženská organizace na Filipínách manželskou smlouvu na deset let a o rok později přišli zákonodárci v Mexico City s reformou občanského zákoníku, která by párům dala svobodu rozhodnout o délce jejich manželského závazku se spodní hranicí dvou let.

Manželství na celý život bylo zjevně třeba přehodnotit. Nehledě na všechny diskuse ale žádný z pozměňovacích návrhů nikdy neprošel a myšlenka obnovitelného manželství zůstala pouhou ideou. Svazky „na dobu určitou“ se přitom úspěšně uzavíraly po staletí: mezi peruánskými indiány v Andách, v 15. století v Indonésii, ve starověkém Japonsku a islámském světě i jinde. Dnes to vypadá, že jsme připraveni je znovu uvést do praxe.

Manželství „navždy“ netrvá navždy

V průzkumu, o němž v roce 2014 v časopise Time psala Jessica Bennettová, dala celá řada mileniálů najevo zájem o „pokusné manželství“, které by páry uzavřely na dobu určitou – jako „správně“ pociťovaná lhůta se ukázaly dva roky – a následně je mohly obnovit, sjednat s novými podmínkami nebo zrušit.

Byť nešlo o vědeckou studii, průzkum ukázal ochotu vnímat manželství i jinak než jako „doživotní“ (jakým dnes ostatně zdaleka není). V roce 2013 nemělo podle amerického think tanku Pew Research Center celých 40 procent novomanželů svatbu poprvé. Ve světle toho, že každé desáté manželství po první svatbě nevydrží ani pět let, dává obnovitelná manželská smlouva smysl víc než kdy dřív.

Pokud nastávající manželé skutečně stojí o šťastné manželství, přichází čas na to, aby na sebe vzali zodpovědnost a pojmenovali své cíle a očekávání v obnovitelné smlouvě.

Současná podoba manželského svazku – „dokud nás smrt nerozdělí“ – mohla fungovat v době, kdy lidé nežili zdaleka tak dlouho. (Podle americké socioložky Stephanie Coontzové netrvalo průměrné manželství v době kolonizace Ameriky kolem 17. století ani 12 let). Ženy také často umíraly při porodu, což mužům umožňovalo ženit se vícekrát (a to se také dělo). A také když zajištění muži potřebovali ženy k vaření, uklízení a péči a ženy potřebovaly muže jako finanční jistotu.

Kvůli tomu se ale dnes lidé neberou. Přesto gratulujeme párům, které slaví výročí; tím dojemnější, čím je odžitých let víc – patnáct, dvacet, padesát, pětasedmdesát. Jsou to roky manželského štěstí? Ne vždy. Mnohým dlouhým manželstvím schází láska i sex a občas jsou plná zloby a vzájemné nevraživosti. Ale když vydrží až do smrti? Úspěch!

Bez odsudků a výčitek

Délka sama o sobě by ukazatelem šťastného, zdravého svazku být neměla. Obnovitelná manželství by partnerům místo přežívání sňatků typu „dokud nás smrt nerozdělí“ umožnila upravovat jejich manželskou dohodu, případně se dohodnout, že už ji upravit nelze a ukončit ji bez otřesů a rozepří, které provází sporný rozvod, a i bez dlouhých výčitek a hledání důvodů selhání.

Uvažovali byste o obnovitelném manželství?

Jak poznamenal zesnulý laureát Nobelovy ceny za ekonomii Gary S. Becker: Pokud by každý pár mohl uzavřít manželskou smlouvu šitou na míru jejich prioritám, přestalo by existovat společenské stigma a odsudky životních rozhodnutí, která jsou ve své podstatě soukromá.

Pokud se společnost skutečně obává úpadku instituce manželství, možná přichází čas ono „dokud nás smrt nerozdělí“ přehodnotit. A pokud nastávající manželé a manželky skutečně stojí o šťastné manželství, přichází čas na to, aby na sebe vzali zodpovědnost a pojmenovali své cíle a očekávání v obnovitelné smlouvě – a aby ústně či písemně dávali najevo „vybírám si tě znovu“ tolikrát, kolikrát to tak skutečně myslí.

 

Článek publikovaný na webu AEON z angličtiny přeložil Michal Zlatkovský. 

Vicki Larsonová

Vicki Larsonová

Oceňovaná novinářka a spoluautorka knihy The New I Do: Reshaping Marriage for Skeptics, Realists and Rebels (Nové „ano“: Manželství pro skeptiky, realisty a rebely).... Další články.

Celkem 4 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Dana | 29. 5. 2019 | 11:24

Nějak nevidím, jak by dočasné manželství pomohlo řešit problémy partnerského soužití.

Jaký by byl rozdíl rozvod vs. neprodloužení smlouvy? IMHO žádný? V případě, že to chtějí oba, tak i rozvod se dá pokud vím zvládnout hladce. Pokud jeden nechce, přišly by zřejmě výčitky a spory i v případě neprodloužení smlouvy.

V článku se píše, že 1 z 10 manželství nepřežije 5 let. Tj. pokud by první smlouva byla na těch 5 let, tak místo aby se 10 % lidí rozvedlo, tak by 90 % lidí muselo řešit administrativu spojenou s prodloužením. (Ano, chápu, že by (snad) byla jednodušší než ten rozvod, ale nějakou akci by to asi vyžadovalo.)

Co v případě, že se mezitím objeví děti, i třeba neplánované, ale rodiče už v manželství pokračovat nechtějí? Opět to bude ve výsledku stejný problém jako u rozvodu, akorát jinak pojmenovaný.

Navíc v dnešní době je asi dost běžné (čísla nemám), že spolu partneři nejprve žijí, klidně i několik let - není to už vlastně svým způsobem to pokusné manželství?

+13
Reagovat

Naše další projekty

Peníze

Půl roku čekal na peníze. Stavební spořitelna chtěla dokument, který ztratila

Klient Českomoravské stavební spořitelny vypověděl smlouvu v červenci, ke svým penězům se dostal až v lednu. Spořitelna mu nakonec vrátila...

Peníze

Spojení Monety a Air Bank: Začíná druhý pokus

Trojice největších bank v Česku může dostat silného konkurenta. Do hry se vrací spojení Monety a Air Bank, čímž by vznikla třetí největší...

Finmag

Biden ukázal, jak umí být hodný. Teď musí ukázat, jak je silný

Joe Biden se uvedl sbírkou frází, se kterou by slavil úspěchy i v konkurenci ostřílených okresních tajemníků. Mluvil o sjednocování a republikánům...

Finmag

I soudy se řídí nepsanými zákony, ukazuje vědec

Kromě psaných pravidel se i soudnictví řídí řadou pravidel nepsaných. Nemusí to nutně být problém, odkazuje David Kosař, který zkoumá fungování...