E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Zamrznutí jako duševní porucha? Nová definice znásilnění může obětem přitížit

V České republice se stále vede debata nad změnou zákonné definice znásilnění. Kampaň Chce to souhlas, kterou vedou organizace Amnesty International a Konsent, se po dvou letech dostala do bodu, kdy samo Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrhy úpravy. Ta ale může situaci obětí ještě zhoršit. Alespoň to vyplývá z analýzy, kterou si obě organizace nechaly zpracovat. Jaké jsou zásadní nedostatky navrhované úpravy?

Foto: Petr Souček

Stávající trestní zákoník v České republice rozpoznává znásilnění jen pod pohrůžkou fyzického nebo psychického nátlaku nebo pokud je oběť zcela bezbranná. V definici chybí souhlas, často tak nejsou pokryty situace zamrznutí, kdy je přeživší paralyzována v důsledku enormního stresu a nedokáže se bránit. Nejen tyto situace ale předkládaná novela řeší podle odborníků nedostatečně.

Organizace Konset a Amnesty, které se dlouhodobě zasazují o redefinici znásilnění a zavedení prvku souhlasu do zákona, si nechaly vypracovat analýzu předkládané novely advokátem Danielem Bartoněm. Ten se dlouhodobě zabývá ochranou obětí i sexuálními delikty a je sám členem Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!