Diskuze k článku:

„Vybírám si tě znovu.“ Má smysl manželství na dobu určitou?

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Dana | 29. 5. 2019 11:24

Nějak nevidím, jak by dočasné manželství pomohlo řešit problémy partnerského soužití.

Jaký by byl rozdíl rozvod vs. neprodloužení smlouvy? IMHO žádný? V případě, že to chtějí oba, tak i rozvod se dá pokud vím zvládnout hladce. Pokud jeden nechce, přišly by zřejmě výčitky a spory i v případě neprodloužení smlouvy.

V článku se píše, že 1 z 10 manželství nepřežije 5 let. Tj. pokud by první smlouva byla na těch 5 let, tak místo aby se 10 % lidí rozvedlo, tak by 90 % lidí muselo řešit administrativu spojenou s prodloužením. (Ano, chápu, že by (snad) byla jednodušší než ten rozvod, ale nějakou akci by to asi vyžadovalo.)

Co v případě, že se mezitím objeví děti, i třeba neplánované, ale rodiče už v manželství pokračovat nechtějí? Opět to bude ve výsledku stejný problém jako u rozvodu, akorát jinak pojmenovaný.

Navíc v dnešní době je asi dost běžné (čísla nemám), že spolu partneři nejprve žijí, klidně i několik let - není to už vlastně svým způsobem to pokusné manželství?

+33
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

umfa | 3. 4. 2022 11:31 | reakce na Ondřej - 31. 3. 2022 19:58

Hezky formulováno. Ano, to by bylo ultimátní řešení.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej | 31. 3. 2022 19:58

Řešení té otázky je samozřejmě naprosto jasné: Odluka manželství od státu. V okamžiku, kdy manželství není předem daný typ smlouvy, ale je to typ smlouvy jako každý jiný, do níž lze napsat jakékoli ustanovení, je to pak odpověď nejen na odpovědí na "dočasné" manželství, ale i odpovědí na manželství stejnopohlavních nebo jakýchkoli jiných párů, jakož i odpověď na jakékoli další otázky. Stačí odloučit manželství od státu. Toť vše!

0

Denisa | 31. 3. 2022 11:27 | reakce na Dana - 29. 5. 2019 11:24

Taky mám pocit, že v době, kdy rozvody u nás nejsou obtížně dostupné a snad ani už tolik stigmatizující, a navíc spousta lidí žije na hromádce (třeba já a můj přítel, jsme spolu necelých šest let, děti a svatbu neplánujeme, ale rozhodně spolu chceme zůstat), tak mi manželství na dobu určitou přijde dost zbytečný.

0

Denisa | 31. 3. 2022 11:27

Taky mám pocit, že v době, kdy rozvody u nás nejsou obtížně dostupné a snad ani už tolik stigmatizující, a navíc spousta lidí žije na hromádce (třeba já a můj přítel, jsme spolu necelých šest let, děti a svatbu neplánujeme, ale rozhodně spolu chceme zůstat), tak mi manželství na dobu určitou přijde dost zbytečný.

0

Emil Egrt | 29. 3. 2022 21:35

Dobrý den, naprosto souhlasím. Viděl by jsem lhůtu 3 let jako adekvátní. Nyní to ve svém manželství zrovna řeším a podobná smlouva by to vyřešila za mě. Bylo by to o hodně jednodušší, rozhodně jsem pro..

0

Viktoria | 29. 3. 2022 14:09

Ráda bych znala dobu působení a obnovení. Určitě by to vždy chtělo nějaký nový poplatek za obnovení manželství. ?? Bude mi 30 s manželem jsem 15 let (10let vztah, 5 let manželství) jestli nám to takhle vydrží dalších aspoň 30… No nevím, jestli bych to každých 5 let chtěla řešit. A co teprve ta představa, že to zapomenu obnovit. Protože my už to tak nějak prostě neřešíme, jsme jako jeden. ??

+1

Oria | 29. 3. 2022 13:47 | reakce na Dana - 29. 5. 2019 11:24

To bysme se divili, kolik manželství by se rozpadlo, kdyby se kolem toho nedělal cirkus jménem rozvodové řízení, ale jen nepodepsání jakéhosi papíru - lidi neradi dělají složité věci, zatímco nejít podepsat formuláříček je easy! Každá mince má dvě strany, tak bacha na to...

0

multiverse | 29. 3. 2022 13:30

Manželství na dobu určitou bych rozhodně nechtěla, a to jsem rozvedená. Otázka "Vezmeš si mě?" by ztratila svou vážnost, byl by to jen nezávazný návrh jako všechno v dnešním tekutém světě. To už spolu rovnou můžeme žít na hromádce, když se tolik bojíme závazků. A chlapa, který se závazků bojí, bych si nevzala ani na zkoušku.

+4

B | 29. 3. 2022 11:26

No, tak určitě by to někteří uvítali. Znám v okolí případky, které by chtěly mít svatbu klidně každý rok, protože oslava narozenin se třiceti hosty jim je málo. Klidně by oželely třeba dovolenou a vrazily to do té svatby, takže pro ty je tato myšlenka určitě lákavá... Já se vdávat nechci ani pokusně, protože mi to připadá jako úplně zbytečný vyhazování peněz.

+1

umfa | 29. 3. 2022 8:12

Vždyť už dočasné manželství dávno máme a ještě lepší než navrhuje článek. Je to neformální svazek, kdy spolu dva prostě jen žijí, případně mají těch pár nutných věcí ošetřených smlouvami a plnými mocemi. Dnes je to již zcela běžné, žije tak mnoho lidí a narodilo se tak mnoho dětí.

+2

Jura | 29. 10. 2019 0:45

Hm, to je tak zajímavý článek, až je úplně nezajímavý. Degraduje cokoli "nad" lidsky - animálního na onu klasickou, v dnešní době nejpohodlnější pózu. Nejsme schopni překonat jeden den bez bolesti, nejsme schopni překonat jeden týden v nesouznění v partnerských vztazích. Nejsme schopni vzít na sebe závazek partnerského života se vším, co k tomu patří. Až na věky věků. Další příspěvek k rozmělnění, další možnost se schovat a na jeviště vlastní neschopnosti postavit kulisu podobného charakteru.

Bylo by mi líto vlastních dětí, kdyby si podobný názor vzaly za svůj a životně jej deklarovaly.

+9

Iva | 2. 6. 2019 11:06

Nějak pak postradám smysl toho manželství, pokud by bylo na dobu určitou.

+9

Dana | 29. 5. 2019 11:24

Nějak nevidím, jak by dočasné manželství pomohlo řešit problémy partnerského soužití.

Jaký by byl rozdíl rozvod vs. neprodloužení smlouvy? IMHO žádný? V případě, že to chtějí oba, tak i rozvod se dá pokud vím zvládnout hladce. Pokud jeden nechce, přišly by zřejmě výčitky a spory i v případě neprodloužení smlouvy.

V článku se píše, že 1 z 10 manželství nepřežije 5 let. Tj. pokud by první smlouva byla na těch 5 let, tak místo aby se 10 % lidí rozvedlo, tak by 90 % lidí muselo řešit administrativu spojenou s prodloužením. (Ano, chápu, že by (snad) byla jednodušší než ten rozvod, ale nějakou akci by to asi vyžadovalo.)

Co v případě, že se mezitím objeví děti, i třeba neplánované, ale rodiče už v manželství pokračovat nechtějí? Opět to bude ve výsledku stejný problém jako u rozvodu, akorát jinak pojmenovaný.

Navíc v dnešní době je asi dost běžné (čísla nemám), že spolu partneři nejprve žijí, klidně i několik let - není to už vlastně svým způsobem to pokusné manželství?

+33

ludmila | 27. 5. 2019 15:23

Ano, ale rozvody jsou výnosným byznysem, pro právníky,takže, bohužel, nic z výše popsaného nebude možné.Vždyť jde "jenom " o peníze.

0