Chci vědět více o IT

Které ženy patří mezi špičky v oboru a najdete u nich inspiraci k vlastnímu rozvoji? Co všechno vás čeká, pokud se rozhodne pro kariéru v IT? Jak si vybrat dobrou školu nebo IT akademii, jak se připravit na pohovor, jak se vyrovnat s impostor syndromem a prostředím, kde jsou ženy v menšině?

PODCASTY

Podcast Pavlína Louženská

Pavlína Louženská je marketérka, zakladatelka komunity Holky z marketingu a – jak sama říká – holka v technologiích. Řeč je o startupech, o módě, o feminismu, ale třeba i o fenoménu dick pics. „Nejsem nejlepší marketér, kterého potkáte, ani nejlepší mentor, ale jsem někdo, kdo vám pomůže najít příběh, který o sobě máte vyprávět. Najít potenciál, který jednou budete mít – ať už jste startup, holka nebo kdokoliv jiný,“ říká v nové epizodě Pavlína Louženská, jedna z nejpozoruhodnějších osobností českého marketingu.

S Pavlínou Louženskou nejen o startupech

Pusťte si podcast

Inspirativní ženy z IT

Eva Pavlíková

spoluzakladatelka a CEO Česko.Digital

Vystudovala Fakultu elektronickou na pražském ČVUT. Díky ní se za necelé 2 roky firma Česko.Digital stala největší dobrovolnickou IT organizací v Evropě. Prostřednictvím technologií chce pomoci veřejně prospěšným projektům, a dělat tak Česko lepším místem k životu.

Zdeňka Van der Zwan

Channel Sales Manager CEE, Red Hat

Stála u zrodu české obchodní pobočky Red Hatu, předního světového poskytovatele řešení založených na open source technologiích, a je jednou z nejvýraznějších tváří v českém IT distribučním prostředí. V rámci českého Women Leadership Councilu nebo globální Women's Leadership Community aktivně rozvíjí projekty Red Hatu na podporu žen v IT.

Božena Řežábová

spoluzakladatelka a CEO českého herního startupu Gamee

Prošla firmami jako Google, Bezrealitky, PPF a Ogilvy & Mather. Během mateřské vymyslela úspěšnou herní aplikaci Gamee, která na jednom místě sdružuje hráče, herní vývojáře a mezinárodní značky. Diverzita podle ní funguje všude, tedy i v IT. Věří, že je potřeba dostat do oboru na vysoké pozice více žen.

Jana Moudrá

vývojářka mobilních her a spoluzakladatelka a ředitelka Juicymo

K IT se dostala, když vylepšovala svým postavičkám ve hře The Sims šaty. Angažuje se v komunitě Googlu Women Techmakers. Vyvinula unikátní zdrojový kód, který usnadnil život spoustě vývojářům. Vytváří mobilní a webové aplikace. Podporuje ženy, aby si v IT věřily a oboru se nebály.

Taťána le Moigne

ředitelka české, maďarské, rumunské a slovenské pobočky Googlu

Vystudovaná softwarová inženýrka od roku 2006 řídí českou pobočku firmy Google. Prošla firmami, jako je Microsoft nebo Digital Equipment. Přezdívá se jí první dáma českého internetu a pravidelně se umisťuje na vysokých příčkách žebříčku nejúspěšnějších žen v Česku. Dlouhodobě podporuje talenty a vzdělávání žen.

Dita Formánková

ředitelka pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami v Avast Software a zakladatelka Czechitas

Vystudovaná softwarová inženýrka toho udělala pro ženy v IT hodně. Nezisková organizace Czechitas, kterou založila, proškolila už přes 26.000 žen v digitálních a technických dovednostech a stovkám z nich našla práci v IT. Dlouhodobě se snaží dostat do IT více žen, neboť vnímá jejich obrovský nevyužitý potenciál pro obor a přirozený talent.

Významné události

1842

Ada Lovelace

1. programátorka. Vymyslela programování, jak je známe dnes.

Ada Lovelace

1942

Hedy Lamarr

Vymyslela technologii FHSS, která je základem dnešní wifi.

1947

Grace Hopper

Matematička a informatička. Vyvinula první kompilátor pro počítačový programovací jazyk vůbec.

1955

Annie Easley

Počítačová vědkyně, začíná pracovat jako human computer pro NASA.

Annie Easley

1965

Margaret Hamilton

Ředitelka oddělení softwarového inženýrství v MIT Instrumentation Laboratory, která vyvíjela letový software pro Program Apollo.

1972

Karen Spärck-Jones

Průkopnice informatiky. Specializovala se na vyhledávání informací a zpracování přirozeného jazyka.

1974

Elizabeth Feinler

Zakladatelka „praGooglu“. Vyvinula a udržovala první adresář ARPANETu.

Elizabeth Feinler

1985

Radia Perlman

Programátorka a vývojářka přezdívaná jako „matka“ internetu. Vynalezla STP protokol.

Radia Perlman

1989

Frances E. Allen

Informatička a průkopnice v oblasti optimalizace překladačů, stala se 1. IBM Felow. Jako 1. žena dostala Touringovu cenu.

2019

Katie Bouman

Vedla vývoj algoritmu pro zobrazování černých děr. Byla členkou týmu Event Horizon Telescope, který pořídil první snímek černé díry.

Partneři projektu

Randstad
Asseco Solutions
Unicorn
Datamole
Czechitas
Jobs
Martinus.cz
Green Fox
ČMAPM
Red Hat