Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Mužská medicína aneb Když lékaři ženám nevěří

KauzaVědaVýzkumZdraví
Jana Ustohalová (Deník N), Anna Košlerová
| 8. 11. 2021 | 71 komentářů | 14 866
Mužská medicína aneb Když lékaři ženám nevěří
Zdroj: Shutterstock

Odborníci se shodují, že jedinou cestou z pandemie covid-19 je vakcinace, ne všude se to ovšem daří. Proto je zásadní budovat v lidech důvěru a bránit šíření poplašných zpráv – i tím, že nebudeme bagatelizovat problémy části společnosti. Třeba té části, která po očkování se znepokojením sledovala změny v menstruačním cyklu, dlouho se ale nedovolala pozornosti. Teď se situace mění. Začne medicína brát ženskou zkušenost konečně vážně?

Letos na jaře se v médiích objevily první zprávy, že tisíce žen hlásí po očkování vakcínami proti covid-19 vedlejší účinky. Ty spočívají mimo jiné ve výrazné změně menstruačního cyklu, síly krvácení a dalších potížích. Výrobci vakcín i agentury, které vakcíny povolují, ale také lékaři a řada vědců ubezpečovali, že neexistují důkazy o tom, že by změny menstruačního cyklu s očkováním souvisely. Jak se ovšem vzápětí ukázalo, žádné studie ohledně dopadu na menstruaci se při testování vakcín nedělaly, přestože byly ženy do výzkumného vzorku zahrnuty.

Až na krev

Zmínky o obtížích s menstruací začaly vyskakovat nejprve na internetových fórech a sociálních sítích. V USA například shromáždily vědkyně Kate Clancy a Katharine Lee více než 140 000 zpráv od žen, které si všimly po očkování změn v síle a charakteru menstruace, ale zaznamenaly třeba i náhlé krvácení několik let po menopauze nebo při užívání hormonální antikoncepce.

Když u nás v dubnu vyšel článek na toto téma, v diskusi se svěřilo se svými problémy i mnoho českých žen. „Jsem po druhém očkování a nemám menstruaci už 47 dnů. Můj doktor se snažil ji vyvolat a nic. Stále mám hrozné návaly,“ napsala jedna čtenářka. „Je mi třicet pět let, dosud cyklus pravidelný jak hodinky, po 25 dnech. Od očkování cyklus 30 dní, 31 dní, 20 dní, 16 dní. Totální katastrofa. Ani dva porody, kojení a dva potraty mi neudělaly takovej bordel s tělem. Hlásila jsem na SÚKL už před měsícem,“ svěřila se další v diskusi koncem září.

„Bohužel, očkování na covid mi cyklus stoprocentně ovlivnilo a totálně zničilo, ale nikdo to nechce uznat. Prostě poprvé lituju, že jsem se nechala očkovat. Od druhé dávky jsem měla jen jedinou normální menstruaci, od té doby si to dělá, co chce,“ pojmenovala jiná diskutující velký problém, který ignorování tohoto aspektu přináší. Ztrátu důvěry v bezpečnost vakcinace.

Jana Šárová pro Heroine

Téma mužské medicíny v tištěném časopisu Heroine doprovázejí expresivní malby výtvarnice Jany Šárové. Malířka, absolventka AVU (ateliéry Vladimíra Kokolii a Tomáše Vaňka) žije a pracuje v Praze. Inspiraci k tvorbě čerpá z bezprostřední reality, která ji obklopuje: z vizuálních podnětů, zážitků a příběhů z cest. Používá specifický styl malby, pracuje s ornamentem i detaily, které nabývají nečekaných významů a podob. Odkazuje se ke klasickým autorům, ale i k art brut nebo k prvkům současné popkultury (móda, film).

Podle českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dosud nebyla potvrzena příčinná souvislost mezi poruchami menstruačního cyklu a očkováním proti covid-19. SÚKL eviduje k 28. říjnu jen 338 hlášení nežádoucích účinků spojených s reprodukčním systémem, jako například gynekologické krvácení nebo otok prsu.

„Jako reakce na vakcíny proti covid-19 jsou hlášeny různé poruchy menstruačního cyklu, nejedná se však o žádný specifický problém a tyto poruchy se obecně vyskytují výrazně častěji v běžné populaci než v populaci očkovaných,“ říká Klára Brunclíková, mluvčí SÚKL. Podle ní jsou poruchy cyklu v populaci žen skutečně velmi časté. „Příčiny mohou být rozličné, od stresu přes únavu až například po endometriózu. Ženy, u kterých dojde k neočekávanému vaginálnímu krvácení nebo se u nich projeví prodloužení doby mezi jednotlivými periodami po vakcinaci proti covid-19, by se měly poradit s lékařem,“ dodává Brunclíková.

Leckde v zahraničí už se ale na základě stížností žen daly věci do pohybu. Americký Národní ústav zdraví (NIH) se rozhodl financovat výzkum, který probíhá v pěti významných amerických zdravotních institucích, konkrétně na Bostonské univerzitě, Harvard Medical School, Univerzitě Johnse Hopkinse, Michiganské státní univerzitě a Oregonské univerzitě pro zdraví a vědu. První výsledky studie můžeme očekávat na jaře 2022. Norský úřad veřejného zdraví FHI zahájil šetření o dopadech očkování na menstruační cyklus, kterého se momentálně účastní 60 000 žen. Více než 30 000 hlášení o nestandardním průběhu menstruace po očkování přistálo do konce srpna 2021 i na stole britské lékové agentury.

„Přestávala jsem si být jistá tím, co cítím. Začala jsem si internalizovat, že jsem hysterická a přecitlivělá.“ Po osmi letech, komplikovaném těhotenství a problémech se srdcem se konečně dočkala diagnózy – autoimunitní onemocnění, lupus.

Victoria Male, přednášející v oboru reproduktivní imunologie z Imperial College v Londýně, vzápětí zdůraznila v časopise British Medical Journal, že je třeba dopad vakcinace na menstruační cyklus důkladně prověřit. „Když nebudeme znát vliv vakcíny na menstruaci, ženy se budou bát. Potenciál­ní zjištění, že vakcína proti onemocnění covid-19 má dopad na menstruační cyklus, umožní lidem, aby se na případné změny připravili. Věrohodné a srozumitelné informace jsou obzvlášť důležité pro ty, kteří spoléhají na pravidelnost cyklu, pro ženy, které by rády otěhotněly nebo naopak těhotenství předešly.“ Dodává, že i když změny v menstruaci po několika cyklech patrně zcela vymizí, je třeba se stížnostmi vážně zabývat.

Pokud máte bolestivou menstruaci, může to být endometrióza

Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku a jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti. Trpí jí každá desátá žena, přesto se o ní málo ví a ještě míň mluví. Přináší s sebou bolest a nepohodlí, neplodnost a obrovskou zátěž na psychiku. „Odpočítávala jsem minuty, kdy si budu moct vzít léky na bolest,“ říká šestatřicetiletá Lenka. „Pak přestaly zabírat a já se jen plazila po čtyřech na toaletu a volala jsem do práce, že tam nejsem schopná ani dojít,“ popisuje. Přesto trvalo dva roky, než si vyslechla diagnózu. Lékaři její bolest bagatelizovali jako „ženské potíže“.

Pokud máte bolestivou menstruaci, může to být endometrióza

Tyhle ženské problémy…

Podobného názoru je i Elinor Cleghorn, historička feministického hnutí a autorka knihy Unwell Women (Nemocné ženy), v níž se věnuje zlehčování zdravotních potíží žen v historickém kontextu. „Představte si, jaké by to bylo, kdyby se po očkování mužům dočasně scvrkla varlata,“ říká Cleghorn s jistou nadsázkou v rozhovoru pro Heroine. „Kdyby se následky očkování jakkoliv dotkly reproduktivního zdraví mužů, třeba by se jim snížilo libido, vakcíny by se nejspíš stáhly z trhu.“

Podle Cleghorn je menstruace jedna z nejméně pochopených tělesných funkcí. „Bolesti a jiné problémy spjaté s menstruací se běžně ignorují, protože cyklus je přece přirozený a nepříjemný pro všechny.“ Ženy, které zažívají potíže, často nikdo nebere vážně. „To, že se při testování vakcín na tuhle oblast nějak zapomnělo, jen potvrzuje, co už víme: že medicínská obec schvaluje rizika, se kterými budou muset žít jen ti, co menstruují,“ dodává Cleghorn.

A to tu už koneckonců zažíváme stovky let. Ženy byly z pohledu medicíny odpradávna nahlíženy jako neúplné a nedostatečné, avšak měly jednu důležitou funkci – reprodukční schopnost. Jejich dělohy byly zdrojem mnoha problémů a od začátků medicíny definovaly ženy jako „horší verze mužů“, píše Cleghorn.

Situaci, kdy lékaři bagatelizují problémy, se kterými se na ně pacientky obracejí, si Elinor Cleghorn ostatně zažila na vlastní kůži. „Osm let jsem trpěla bolestmi, které mi bránily fungovat v běžném životě,“ popisuje. Absolvovala nespočet prohlídek, ale doktoři bolest přisuzovali...


Celý článek vyšel v tištěném časopise Heroine.

Objednejte si předplatné, aby vám podobné články neunikly.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
  Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
 • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
 • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
 • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 71 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Ruby | 9. 11. 2021 12:39

Ano, představte si, že i v dnešní medicíně jsou ženy až na druhé koleji. Udělejte si malý test. Zkuste vyjmenovat příznaky infarktu. Hotovo? Byla tam bolest vystřelující do levého ramene? Na kterém místě? Tipuji že na jednom z prvních, obvykle bývá úplně úplně první. Škoda jen, že jde o typicky mužský příznak, ženy jej nemívají. Řeknete si, však o co jde, že jste laik, že doktoři to určitě ví. Omyl. I v učebnicích jsou typicky ženské příznaky infarktu brány až jako netypické a jako méně obvyklé. Žena má proto bohužel vyšší šanci, že u ní bude infarkt špatně diagnostikován. Jestli vám to nestačilo, udělejte si průzkum, kolik financí je vynaloženo do výzkumu podpoření erekce. A pak si porovnejte s tím, kolik financí je investováno do celé gynekologie, která patří tradičně do velmi finančně podhodnocených oborů. Pokud data naleznete, dozvíte se, že do mužského potěšení je investováno více než do ženského zdraví. Dala jsem vám námět, teď je práce už jen vás. Sbohem.

+9
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel | 8. 11. 2021 23:53

@Ty bláho - pilule na migrény už dávno jsou, jmenujou se například Ibalgin. A jsou jak na každé benzince, tak v pracovním stole každé pracující ženské. Vsadím se, že minimálně polovina redakce a přispěvatelek tohoto magazínu je ve stole má, a ta druhá si je půjčuje. :-P

-14
Reagovat