Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Dělníci chtíče. Zpověď muže, který zneužil svou čtyřletou sestru

Redakce Heroine | 1. 4. 2021 | 3 komentáře | Dokument | 3 785

Vladimírova tvář i identita zůstává v dokumentu skrytá. Foto: MallTV

Zatímco odborníci na něj roky upozorňují, veřejnost mlčí. Sexuální zneužívání dětí je tabu. Jedině jeho prolomení ale může pomoc těm, které se staly jeho obětí a přišly o to nejcennější, co měly – bezstarostné vyrůstání. A mnohdy i domov. Většina případů se totiž odehrává v prostředí, které by mělo být synonymem lásky a bezpečí.

Představa, že se deliktů dopouštějí neznámí muži, kteří lákají malé holčičky na bonbony, je scestná. Strůjci celoživotního traumatu jsou nezřídka rodinní příslušníci. Otcové, partneři, ale také sourozenci. Své sestry zneužil i Vladimír. Té mladší byly čtyři. 

Vladimír je už čtvrtým rokem klientem Psychiatrické nemocnice Bohnice. Když mu bylo šestnáct let, zneužil tři děti. Jeho příběh je v mnohém nejběžnějším příkladem sexuálního zneužívání. V mnohém se ale taky průměru vymyká. Na jeho vyprávění je přitom nejtíživější to, s jakou samozřejmostí popisuje, co udělal. Přestože zneužil i tříleté dítě, tomu, že by byl pedofil, se brání. Svůj čin přičítá zvědavosti a víc než výčitky ho po jeho spáchaní trápilo, že bude prozrazen. Stalo se.

Jak k tomu došlo, co po odhalení následovalo a jak probíhá léčba poruch sexuality se ptá Jakub Klingohr v novém díle dokumentární série Dělníci chtíče.

Dokumentární série Dělníci chtíče Jakuba Klingohra se vydává za pachateli těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí nějakou vinu? A proč jsou tresty za zneužívání dětí tak nízké? Napříč celým pořadem Dělníci chtíče se bude hovořit jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • FILOZOFKA ANNA HOGENOVÁ Hluboký rozhovor o signálech, které nechceme slyšet. O tom, že nejdůležitější životní momenty přicházejí nenápadně a potichu. O smrti nejbližších, ale i o kolektivní katastrofě, kterou teď jako lidstvo možná prožíváme. Kam nás mohou mezní situace zavést a co si díky nim můžeme uvědomit?
  • KULT MLÁDÍ KONEČNĚ STÁRNE Protože stárne i česká populace. Přesto stále není zvykem mít na obálce lifestylového časopisu ženu ve zralém věku nebo mluvit o problémech starších generací, o jejich životech, přáních nebo potřebách. Co seniorům opravdu chybí? A jak se jich dotýká současná pandemie? Reportáž Jany Patočkové doprovázejí výmluvné fotografie Jany Plavec.
  • POJĎME MLUVIT O KLITORISU O anatomii orgánu, který není žádným malým knoflíčkem nad poševním vchodem, ale ptákem rozpínajícím svá křídla po stranách vulvy. Lucie Jarkovská vysvětluje, na co všechno má vliv (znovu)objevení klitorisu a jak je důležité uvědomit si, že lidské tělo neznamená mužské tělo.
  • SUSTAINABLE MÓDNÍ PŘÍLOHA Jak vypadají textilní materiály budoucnosti? Technologie inspirované přírodou jsou na vzestupu. Představujeme módní značky, které chtějí to nejlepší pro své zákazníky i pro planetu. Udržitelnost je pro ně klíčová. A stejně tak je pro ně důležité, aby to na ně někdo neušil.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze
Naše tipy