Porno pro mozek

5 779 | Kristýna Kašpárková | 13. 2. 2019 | 2 komentáře | Life hack

Většinou je to mladá dívka. Šeptá, šustí papírkem, ťuká nehtem o skleničku. U toho se nahrává do speciálního mikrofonu. Vy si pak video pustíte z Youtube, nasadíte sluchátka. Za chvíli vás začne příjemně šimrat na šíji. Po pár minutách už jste jako v tranzu. Takhle vypadají ASMR videa.

Říká se tomu taky „braingasm“ – orgasmus pro mozek. Sami producenti těchto videí se ale chytlavému označení spíš brání – implikuje to totiž něco sexuálního. Jenže cílem ASMR nahrávek není vzrušení či dokonce orgasmus, ale relaxace. Jako při masáži. Jen nejde o vaše záda, ale o mozek.

V zahraničí jsou ASMR videa populární už pár let, sledují je miliony lidí – čemuž pomáhá i to, že k jejich velkým fandům se řadí třeba Ashton Kutcher nebo momentálně megapopulární rapperka Cardi B. (Ta dokonce vlastní ASMR video natočila.)  

Něžně šeptám a ty jsi v tranzu

Brnění na temeni, které se rozvine podél páteře, možná až do končetin. Intenzivní pocit silného uvolnění, někdy až ospalosti, transu. Už dřív takovou reakci na různé zvuky řešili mnozí v diskuzích na Redditu, Facebooku. Nazývali ji různě: nejvýstižnější bylo asi brain tingle – lechtání mozku.

Pak se zhruba před osmi lety komunita shodla na názvu ASMR neboli Autonomous Sensory Meridian Response. V oficiálním českém, trochu kostrbatém a nepříliš srozumitelném překladu: samostatná smyslově meridiánová reakce. (Meridián tu není energetická dráha z terminologie východní medicíny, ale spíš synonymum slova vrcholný).

Je to tak uspokojivé!

Pod hashtagem #oddlysatisfying najdete řadu dalších nečekaných věcí, na které je bůhvíproč velmi uspokojivé se dívat.

Velmi oblíbená jsou mukbang videa, kde sledujete, jak někdo naživo spořádá obrovskou porci jídla, videa s mačkáním slizu či pupínků nebo rozbalováním desítek kindervajíček. 

Zažít ASMR můžete kdykoliv, i náhodou. Na mě osobně třeba videa zabírají spíše slabě, ale podobné, jen mnohem silnější mravenčení ve vlasech jsem pravidelně zažívala na gymnáziu, když si vedle mě sedla učitelka výtvarky a tužkou mi začala opravovat kresbu. Tehdy by mě nenapadlo, že takové pocity má i někdo jiný. A že o dvacet let později se o totéž budou snažit videa na internetu. A bude z toho slušný byznys.

Jen na Youtube dnes najdete miliony ASMR videí, počty zhlédnutí pak mívají i v řádech desítek milionů. Třeba jeden z nejúspěšnějších kanálů – GentleWhispering Američanky ruského původu Marie Viktorovny – má za sedm let existence 1,6 milionu odběratelů a 577 milionů celkových zhlédnutí všech nahrávek dohromady.

Zubař a mimozemšťani

Jak ASMR videa vypadají? Záleží na kategoriích: každý divák vnímá jako nejsilnější stimul něco jiného. A někoho jiného. (A samozřejmě existují i ti, co mají smůlu a nezabírá na ně nic.)

Nejčastěji ASMR natáčejí mladé ženy, ale najdete i muže. Žádaný je spíš klidný, tichý, až mateřsky něžný projev. Mluví se hlavně anglicky a rusky – jednak je to mateřština mnoha aktérů i diváků, ale nejen proto. O to, co říkají, totiž ani tak nejde, záleží spíše na melodičnosti řeči.

Jedním z nejoblíbenějších spouštěčů libého pocitu je obyčejné šeptání. Také melodické zvuky, opakované citoslovce jako „tk-tk-tk-tk“, mumlání. Ťukání nehtů o mobil, přesypávání kávy, listování knihou, česání vlasů kartáčem. Hodně vyhledávané je i žvýkání.

„Jeden z nejstarších ASMR zážitků mám taky z reálného života, ze základní školy. Spolužačka si tiše předčítala z čítanky a k tomu žvýkala,“ vzpomíná Denisa Vondrušková, dvaadvacetiletá studentka psychologie z Prahy a jedna z mála autorek ASMR videí u nás. (Její kanál se jmenuje Deni ASMRCZ).

Aby videa dobře fungovala, je nutné si je pouštět v klidném prostředí do sluchátek. Natáčejí se ve vysoké kvalitě a často prostorově, a právě díky sluchátkům si tu intimitu, kdy vám dívky skutečně šeptají přímo do ucha, můžete užít. S pocitem blízkosti pracují nahrávky hodně, aktéři a aktérky se hodně dívají z obrazovky přímo do očí.

Pro natáčení používají profesionální producenti speciální, takzvané binaurální mikrofony. Ty často i jako lidská hlava s ušima vypadají, hlavně tak ale fungují, umožňují totiž zaznamenávat zvuk v jeho přirozené prostorové kvalitě. Je to docela drahá legrace, mikrofony stojí zhruba od dvanácti tisíc korun dál. Vondruškové se na něj složili sami její odběratelé.

V ASMR světě jsou hodně oblíbené taky roleplaye, hry na určité situace. „Já tomu říkám převtělení. Často si aktéři ve videích hrají na to, že s vámi vedou pracovní pohovory, simulují návštěvy u psychologů, obchodníků,“ vysvětluje Denisa Vondrušková.

Je to někdy až trochu bizarní: doma před počítačem a se sluchátky na uších si můžete sehrát třeba návštěvu holiče. Nebo zkuste – na kanálu Cosmic Tingles ASMR – navštívit sestřičku, která vám nejenže změří EKG, ale i kompletně „vyšetří“ dásně i uši. A existuje i video na motivy sci-fi seriálu Akta X, kde zjišťuje, zda v sobě nemáte mimozemské čipy.

Jeden společný jmenovatel se dá najít ve všech videích: blízkost a dojem, že jde jen a jen o vás.

Vydělávat na nájem ťukáním nehtů

Nejoblíbenější autoři videí se jimi slušně uživí. Ačkoli už to není tak snadné jako dřív - reklamy na vlastním kanálu na Youtube už se řídí složitějšími pravidly. „Sama se domnívám, že výhradně ASMR tvorbou se v ČR dnes nikdo neživí, ale už si nemyslím, že je to nereálné. V posledních měsících ASMR objevilo několik větších českých youtuberů, takže spousta lidí je teď točí, je to u nás aktuální trend. Což myslím pramení i z toho, jak bizarně ten koncept na první pohled vypadá,“ popisuje Vondrušková. Sama má pravidelných diváků něco kolem dvanácti tisíc. Její záměr s ASMR je ale jiný: Studuje psychologii a fenoménu se věnuje i výzkumně.

„Mým snem je poskytovat ASMR relaxace jako součást poradenské psychologie a krizových intervencí. K tomu jsou ale zapotřebí opravdu pečlivé a náročné výzkumy. Na mnohých se již ve světě i u nás pracuje, snad se to povede,” dodává. Sama už dva roky poskytuje i živé seance Ráj pro uši. „Fungují výborně, živý ASMR zážitek mi zatím všichni účastníci popsali jako intenzivnější než skrze video.“

A co na to věda?

Vondrušková spolu s nadšenci z komunity diváků ASMR věří, že dlouhodobé sledování takových videí může pomáhat i s léčbou různých psychických onemocnění – deprese, úzkosti, posttraumatické stresové poruchy.

Seriózních výzkumů zatím moc není. Stejně jako bylo těžké vůbec fenomén popsat a pojmenovat, je těžké jej i zařadit a zkoumat – patří na pole psychologie, psychiatrie, nebo snad neurologie?

Podle Toma Stafforda, psychologa a badatele Univerzity v Sheffieldu, je fenomén podobně problematický jako třeba synestezie. Toto sdružení vjemů dvou tělesných smyslů, kdy ve vás například slovo vyvolá chuťový nebo grafický vjem (řeknete úterý a já si automaticky představím zelenou barvu), bylo do 90. let minulého století považováno za mýtus, až poté vědci přišli s ověřitelnou metodou, jak jev zkoumat. ASMR na tom může být podobně. „Když máte jev, který cítí jen někdo, navíc každý jinak, těžce se popisuje a nelze objektivně měřit, ocitá se v jakémsi mrtvém úhlu vědy,“ komentoval pro britský deník Independent.

Zatím vyšly dvě podstatné studie. V roce 2015 Emma Barratt a Nick Davis z britské Swansea University pozorovalireakce pěti set dobrovolníků, kteří ASMR videa sami sledují. Už to je samozřejmě zkreslení, protože studie se tím pádem zúčastnili lidé, kteří k ASMR už zaujali (pozitivní) postoj. Cílem bylo zjistit, jaké reakce to všemožné šustění a šeptání v lidech spouští. A kdy a k čemu videa používají.

Pozoruhodně konzistentní byly výsledky u nejlépe fungujících spouštěčů: nejvíce zabírá šeptání, pomalé pohyby a fakt, že vám někdo věnuje pozornost. Většina respondentů videa sleduje pro relaxaci, jako pomoc při usínání nebo zbavení se stresu. „Jen pět procent účastníků uvedlo, že používají ASMR videa jako sexuální stimul,“ uvádí autoři.

U lidí, kteří se průzkumu zúčastnili a mají diagnostikovanou střední až těžkou depresi, uvedlo 69 procent, že jim ASMR pomáhá zlehčit její projevy. Nutná dávka kritické skepse je ale na místě, vše jsou subjektivní informace. Sám Davis studii vidí jako odrazový můstek k dalšímu zkoumání. „Dalším krokem by ideálně bylo pozorování fyziologické stránky věci,“ dodává.

A právě taková studie vyšla loni: čtveřice doktorandů Univerzity v Sheffieldu měřili změny v tepové frekvenci, hloubce dechu či vodivosti kůže. Výsledek? Sledování nahrávek skutečně snižuje tepovou frekvenci (narozdíl od třeba sexuálního vzrušení). „Je možné, že ASMR reakce je určitým typem mírného mozkového záchvatu. Ty mohou být občas i příjemné a spouštět je může mnoho věcí. Mozky obratlovců jsou silně vnímavé na bolest či potěšení a vysílají silnou zpětnou vazbu. Pokud tedy něco zvyšuje naši schopnost přežití, mozek nás za takové chování odměňuje. Ale je potřeba vše zkoumat například pod magnetickou rezonancí, abychom si mohli dovolit mluvit konkrétně,“ dodává ještě na svém blogu NeuroLogica klinický neurolog z Univerzity Yale Steven Novella.

Uznávaný český psychiatr Radkin Honzák si o technice ASMR myslí, že může sloužit jako jedna z cest navození relaxovaného vědomí na pomezí lehké hypnózy. „Čímž může být terapeuticky využita. Obdobu něčeho podobného najdeme i minulosti. Když bude někdo dělat Schulzův autogenní trénink (relaxační technika, kterou stvořil německý psychiatr Johannes Schulz už v roce 1932 – pozn. red.), tak při posledních dvou prvcích, kdy si představuje vlastní chladné čelo a naopak teplo nad solárním plexem, se tomuto stavu přiblíží také. ASMR může tedy pomoci a pravděpodobně neškodí,“ míní Honzák.

Kristýna Kašpárková

Kristýna Kašpárková

Vystudovala filmovou vědu a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Dlouholetá redaktorka a editorka MF DNES, dnes publicistka na volné noze, přispívá například... Další články.

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Nakoukněte do časopisu Heroine

Naše další projekty

Peníze

Jak koronavirus nakazí ekonomiku? Česko má silnou imunitu

I přes COVID-19 lze letos očekávat růst české ekonomiky. Ta světová může v případě pandemie zpomalit o 1,2 procentního bodu. Na dovozu z...

Peníze

Ochráníme tě, až zčernáš. Nahrávání hovorů s poradci očima expertů

Měli by investiční poradci a zprostředkovatelé nahrávat všechny hovory se svými klienty?

Finmag

Překvapivé stavby Adama Gebriana: Prokletý parlament

Kameramanovi Mall.tv se podařil husarský kousek. Zachytil na kameru živoucí paradox, něco, co z principu nemůže existovat: distingovanou...

Finmag

Wu-chan, Novotný, Maláčová. Proč neskákat na virální videa

Videem můžete manipulovat, aniž jste manipulovali samotné video: stačí vynechat kontext nebo zabrnkat na emoce popiskem.