„Problém rovnosti neumíme vnímat jako nespravedlnost.“ Projev Barbary Havelkové z Prezidentské konference Heroine

Konference
Osobnost
PrezidentkyRovnoprávnost
Redakce Heroine
| 3. 11. 2021 | 5 komentářů | 4 450
„Problém rovnosti neumíme vnímat jako nespravedlnost.“ Projev Barbary Havelkové z Prezidentské konference Heroine
Foto: Barbara Havelková

Ohlášený vstup Barbary Havelkové, docentky z právnické fakulty Oxfordské univerzity, na Prezidentské konferenci Heroine bohužel nemohl zaznít z důvodu náhlé zdravotní indispozice. Barbara Havelková pro nás svůj projev ale natočila a vy si jej teď můžete poslechnout - a ohlédnout se spolu s námi i za celou konferencí.

Prezidentská konference Heroine, která proběhla 20. listopadu, měla velký úspěch jak přímo na místě, tak později ve vašich ohlasech i na sociálních sítích. Z úst našich symbolických prezidentských kandidátek zazněla slova, která chceme ve veřejném prostoru slýchat stále častěji: o systémových problémech, kterým ženy v politice čelí, a o vizi rovnějšího zastoupení žen a mužů, které zviditelní dosud přehlížená témata a společenské problémy.

Konferenci měl zahájit projev Barbary Havelkové, která se měla připojit online přímo z anglického Oxfordu. To se bohužel nezdařilo, o její výstup ale nepřijdete. O důvodech malého počtu žen v politice říká mimo jiné toto: „Prvním problémem vůbec je, abychom nerovné zastoupení jako problém viděli. A pokud přece jen vnímáme, že nerovnoměrné zastoupení mužů a žen ve veřejné sféře existuje, neumíme ho cítit jako nespravedlnost. A za třetí, pokud problém vidíme a vnímáme ho jako nespravedlivý, máme pocit, že se musí vyřešit sám, že do něj nemůžeme nebo nesmíme sami zasahovat.“

Nebyli jste na konferenci ani jste neměli možnost dívat se na stream? Pusťte si záznam! 


Připomeňte si s námi, jaké to bylo naživo!

Hubert Hesoun

Foto: Hubert Hesoun

Hubert Hesoun

Foto: Hubert Hesoun

Hubert Hesoun

Foto: Hubert Hesoun

Hubert Hesoun

Šéfredaktorka tištěného magazínu Heroine Michaela Kramárová a ředitel vydavatelství NextPage Media Martin Vlnas.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 5 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

breburda | 3. 11. 2021 16:55

Ne dvě, ale tři věci jsou na světě jisté: smrt, daně že umfa okomentuje článek na Heroine.

+2
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

první kráva | 3. 11. 2021 19:21

Prosím už ne, už sem nepiš, to se nedá snést, jak jsi hloupý.

-7
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu