Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Kolagen pleti pomůže, ale stěžejní je životospráva

Renata Lichtenegerová | 3. 5. 2021 | Advertorial | 2 332

Foto: Anna Brandejs

Tělo potřebuje různorodost, mix mnoha prospěšných látek. Užívané přípravky je lepší v průběhu roku obměňovat. Tak zní rada podnikatelky Anny Brandejs, jejíž jméno nesou doplňky stravy, které osobně vyvíjí, i luxusní klinika estetické chirurgie.

Když je řeč o našem vzhledu, je možné potravinovými doplňky odčinit, co napácháme nezdravým životním stylem? 

Těžko, životospráva je alfa a omega. Zhruba do 35 let člověku ledacos zdánlivě projde. Špatná životospráva ještě není na první pohled vidět, tělo má velmi silnou regenerační schopnost. Ale všechny prohřešky se kumulují a jednou se ukážou. Srovnejte si padesátiletou kuřačku a alkoholičku s nekuřačkou a abstinentkou. První zmíněné můžete hádat i o 25 let víc než té druhé. Alkohol a kouření napáchá na vzhledu i zdraví člověka velké škody, často i nevratné. Strava je samozřejmě taky důležitá. Velký příjem cukru v jídle a pití ničí kolagen v kůži a startuje i různé záněty v těle. Velkým zabijákem krásy i zdraví je stres. Naopak nutností je pravidelný pohyb, u kterého se ale neztrháme. 

Co se týče doplňků stravy, už z jejich pojmenování vyplývá, že nám mají jen něco doplnit, třeba vitaminy, minerály, rostlinné antioxidanty a další látky, které v naší ­stravě nejsou dostatečně zastoupeny. Umožňují nám dodávat tělu pomocníky s konkrétním cílem. Dokážou žádoucí procesy podpořit, ale samospásné nejsou.

kolagen Foto: Medaprex

Collagen + 11 je bestseller na českém trhu. Obsahuje kolagen typu 1, jediný správný kolagen pro krásnou pleť bez vrásek, pigmentace a šupinek.

Co vás vedlo k tomu, vyvíjet vlastní doplňky?

Vzdělávala jsem se v oboru, podílela jsem se na výzkumu cytochromu P450, enzymu, který zastává klíčovou roli v metabolismu při odbourávání škodlivých cizorodých látek v organismu. Dlouho jsem ale u vědecké dráhy nezůstala, protože můj nástupní plat byl 1300 korun, z čehož se nedalo vyžít. Poté jsem pracovala pro farmaceutické firmy a musela jsem si osvojit další znalosti. O chronických civilizačních chorobách, artróze, cukrovce, poruchách metabolismu… 

První doplňky jsem vyvinula v roce 2005. To už jsem nějaký čas měla vlastní firmu Medaprex, která zásobuje kliniky estetické medicíny a kosmetická studia zdravotnickým materiálem. 

Nebylo podobných produktů na trhu už dost? V čem se ty vaše měly lišit? 

Na trhu je nepřeberné množství levných doplňků stravy, které sice mají velkou reklamu ale nízké koncentrace účinných látek. Když tomu rozumíte, je vám jasné, že obal je mnohdy dražší než produkt uvnitř. Od vlastních doplňků stravy jsem chtěla, aby pomáhaly mně. Používám vysoké koncentrace vitaminů a minerálů a taky důvěryhodné standardizované extrakty z rostlin, které jsou někdy i stokrát účinnější než celá namletá rostlina. 

kolagen detoxFoto: Medaprex

Detox obsahuje 9 koncentrovaných výtažků z bylin, které posilují orgány trávicího ústrojí od žaludku přes játra až po tlusté střevo.

Můžete uvést příklad? 

Do doplňku můžete přidat třeba namletou kurkumu. Ceněná je ale proto, že obsahuje 4 % polyfenolů s antioxidačními a protizánětlivými účinky, takzvané kurkuminoidy, z nichž nejznámější je kurkumin. A my zkrátka nedáme do doplňku namletou suchou kurkumu, ale jen ten konkrétní extrakt, kvůli kterému se používá. Kromě vysokých koncentrací látek chci i maximální čistotu. Mnoho produktů na trhu používá různá ochucovadla, umělá sladidla, éčka. To do mých produktů nepatří.

Která látka podle vás zatím prokázala nejvyšší účinnost v boji proti stárnutí pleti?

Nemyslím si, že existuje jedna taková látka. Tělo potřebuje různorodost, různé antioxidanty, vitaminy, minerály a podobně. Proto i já jdu cestou kombinace několika různých látek, které se ve svém účinku vzájemně podporují. Například k aktuálnímu hitu, kterým je kolagen, jsem přidala takzvané ceramosidy, tuky z pšenice, které mají skvělý hydratační účinek. A ještě dalších 10 látek pro zpevnění, zlepšení elasticity a hydrataci pleti a antioxidanty, které chrání buňky před předčasným stárnutím. Vznikl tak doplněk Collagen + 11, do kterého jsme dali vše, co je pro pleť nezbytné. Věřím také, že doplňky stravy je dobré během roku prostřídat. Tělo potřebuje stovky až tisíce různých látek, aby bylo zdravé. Doporučuji třeba Omega 3 + 3, který je dobrý nejen na pročištění cév, ale i proti stárnutí celého organismu.

kolagen imun 5Foto: Medaprex

Imun 5 přináší 5 klíčových vitaminů pro podporu imunity. Doplněk stravy s vysokými koncentracemi účinných látek.

Jako podnikatelka jste založila i vlastní kliniku plastické chirurgie. Dnes ji ale už neřídíte, že?

Já nikdy kliniku nechtěla, uvažovala jsem nanejvýš o dvou dermatologických ordinacích, to bylo maximum. Do velké kliniky mě navrtal můj muž. Takže jsem mu s tím pomohla, zrekonstruovala budovu, vybavila ji medicínským zařízením, vyřídila vše na úřadech, najala personál a sháněla klienty. Po čtyřech letech od otevření jsem už byla vyčerpaná na dřeň. Klinika začínala mít jméno, a to velmi dobré, o klienty neměla nouzi. Ale mě to popravdě přestalo bavit. Moje práce zahrnovala hlavně papírování a provozní věci. Asi by to bylo jiné, kdybych byla lékařka a přímo ošetřovala pacienty. Z toho zavalení provozem jsem ale tak trochu vyhořela. Po pěti letech se mi podařilo kliniku pronajmout skvělé plastické chirurgyni Lucii Kalinové, která má zlaté ruce a k tomu i skvělé organizační schopnosti. Takže teď už se věnuju jenom svému Medaprexu, především pak právě vývoji vlastních potravinových doplňků. 

Anna Brandejs

Vystudovala Univerzitu veterinárního lékařství v Košicích. Pracovala v několika farmaceutických společnostech, než v roce 2002 založila firmu Medaprex, která dodává zdravotnický materiál klinikám estetické medicíny a kosmetickým salonům. S manželem, hoteliérem Antonínem Brandejsem, otevřela v historickém centru Prahy kliniku estetické chirurgie Brandeis Clinic. Pod značkou by Anna Brandejs vyvíjí vlastní potravinové doplňky. K dostání na www.medaprex.cz.

Řekla byste, že při tom všem podnikání kolem krásy budete umět zestárnout?

Myslím, že ano. Když jsem řídila kliniku, každé tři až čtyři měsíce jsem podstoupila nějakou proceduru. Tu botox, jindy mezoterapii, bělení a fazety na zuby, infuze vitaminů. Teď jak tyto vymoženosti nemám takříkajíc v domě, omezila jsem to. Jednou za devět měsíců skočím za doktorkou Kalinovou na nějaký refresh. A nijak mě netrápí, že se mi krčí čelo, protože povolil botox.

Je mi 54 let. Chci být zdravá, zachovat si vitalitu a motivaci do života i do práce. Že nemám stoprocentně vyžehlený obličej, není na prvním místě. Přijde mi super, že máme tyhle vymoženosti, botoxy, výplně, kosmetiku. Ale chce to také zdravé sebevědomí, a to bych řekla, že mám. Vím, že jako třicetiletá stejně vypadat nebudu, a ani po tom netoužím. Na druhou stranu ale nechci vypadat ani o deset let starší, než jsem.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Medaprex. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Česko potřebuje prezidentku Danuše Nerudová, Lenka Bradáčová, Miroslava Němcová – ženy, o kterých se v souvislosti s kandidaturou mluví nejčastěji. Rut Kolínská, kterou na prezidentský post doporučoval Václav Havel. Adéla Šípová, která převálcovala své soupeře v boji o senátorské křeslo. Která z nich by se vám na Hradě líbila nejvíc? Vyzpovídali jsme pětici „prezidentek“ z titulní strany.
  • Feministická knihovnička Spolu s autorkami z knihovny Gender Studies jsme připravili přehled titulů, které formovaly ženské hnutí v jeho jednotlivých fázích. Od Vlastního pokoje přes Druhé pohlaví až po Ovoce poznání. Které knihy k nám stále živě promlouvají?
  • A pokud neumřela, pracuje dodnes „Čím víc pracujete, tím jste lepší. A o to víc chcete pracovat, protože zpětná vazba vám čechrá ego. A tak tomu přizpůsobíte celý svůj život,“ píše Michelle Losekoot v článku, ve kterém se každý workoholik zděšeně pozná. Jak se zbavit závislosti na práci ve společnosti, která výkon tak adoruje? A jak zjistíte, že máte problém?
  • Metafory našich životů Vyjasněme si pojmy, které zaznívají v diskusi o genderové nerovnosti. Skleněný strop, děravé potrubí, neviditelná práce… Pokud si nebudeme rozumět, těžko se na něčem můžeme dohodnout.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze
Naše tipy