Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Desetina Čechů na své psychické obtíže stále zůstává sama

Redakce Heroine | 21. 4. 2021 | Terapie | 12 545

Adéla Elbel v jednom ze tří spotů na podporu online terapií Hedepy. Foto: Hedepy

Podíl lidí s duševními obtížemi v České republice rostl již před pandemií, neuspokojivá a dlouhotrvající situace v České republice tento trend bohužel nadále umocňuje. Podle výzkumu online terapie Hedepy se psychicky dobře cítilo v posledním roce přibližně 57,7 % dotázaných. Pomoc odborníka, psychologa či psychoterapeuta v posledním roce naopak vyhledalo až 22,3 % z tisíce oslovených. Dalších přibližně 10 % Čechů si dokázalo se svými potížemi pomoci samo díky jiným formám péče o duševní zdraví, dostupným zdrojům a prevenci.

V populaci však stále zůstává desetina lidí, kteří přiznávají, že mají psychické obtíže, ale zatím z různých důvodů nevyhledali pomoc. Nejzásadnějším důvodem nevyhledání pomoci je dle výzkumu to, že lidé stále ještě netuší kde, jak a na koho se v tíživé situaci obrátit. V této situaci se dle výzkumu výrazně častěji ocitají mladší lidé ve věku 18–34 let. Následuje vysoká cena za sezení s terapeutem, nedůvěra k účinnosti terapie a stigmatizace.

Online terapie Hedepy, jejímž posláním je usnadňovat přístup k psychoterapii, se rozhodla pokračovat ve svých osvětových aktivitách a spustila novou kampaň. Požádala tři známé osobnosti, aby otevřeně promluvily o zkušenosti s terapií a přiblížily konkrétně, jak jim sezení pomohla.

Suverénní žena a stand-up komička Adéla Elbel, která nejde pro ostré slovo daleko a z jejíž vystoupení srší sebevědomí, ve skutečnosti bojuje s křehkostí vlastní duše. „Terapii jsem vyhledala v období během rozvodu, chtěla jsem pochopit mezilidské vztahy a také sama sebe,“ vysvětluje. Jak jí terapeut pomohl odhalila v krátkém rozhovoru.

„Rozpad manželství je zkušeností, která sebou přináší spoustu ztrát. Ztrátu jistoty známého, dosavadních životních hodnot, snů a plánů do budoucnosti. Často tou největší ztrátou, která začala již v samotném průběhu vztahu, byla ztráta sebe sama. V průběhu těch společných let přestaneme vnímat své potřeby. A tak se terapie stává možností, jak opět najít sama sebe i novou cestu životem,“ doplňuje terapeutka Eva Nováková.

Do kampaně se zapojila také herečka Alena Doláková. „V dnešním dokonalým světě sociálních sítí je podle mne strašně jednoduché podlehnout iluzi, že naše strachy nebo nedokonalosti by měly být skryty. Já si myslím, že bychom s nimi měli chodit ven, bavit se o nich a zpracovávat je.“ Alena si dle svých slov celý život myslela, že musí vše zvládnout sama, terapeutka jí ale pomohla pochopit, že to tak není.

„Lidé často cítí, že k tomu, aby byli přijatelní, musí splňovat určitá očekávání – ať už od sebe, svých nejbližších či od společnosti jako takové. V terapii pak klienti mohou najít důvěru v to, že takoví, jací skutečně jsou a jak se cítí, je v pořádku. Takové sebepřijetí poskytuje paradoxně ten nejpevnější základ pro jakoukoli změnu,“ doplňuje terapeutka Zuzana Junková působící na platformě Hedepy.

O svém duševním zdraví také vůbec poprvé veřejně promluvil Jiří Rostecký, moderátor Mladého podnikatele: „Člověk by si měl položit otázku, zda prožívá život tak, jak skutečně chce. Terapie mi pomohla najít příčiny strachu a nespokojenosti.“

Terapeut Robert Stuchlík dodává: „To, co prožíváme není vždy jen veselé. Psychoterapie nás na jedné straně učí, jak v sobě pěstovat soucit, lásku a pochopení. Na druhé straně nás připravuje i na práci s emocemi jako jsou vztek, žárlivost nebo smutek.“

„Hedepy jsem se rozhodl podpořit, protože dělá nalezení terapeuta výrazně jednodušší. Člověk ho může vidět a poznat dopředu skrze video a fotografie,“ vysvětluje Jiří. Za účelem usnadnění cesty k terapii Hedepy nedávno představilo i diagnostický test, který pomáhá lidem najít nejvhodnějšího terapeuta z více než 50 ověřených odborníků na jeho platformě. Za první dva měsíce jej využilo téměř 1 000 lidí.

O Hedepy

Online terapie Hedepy je platforma, která usnadňuje cestu k psychoterapii pomocí videohovoru. Na platformě je k dispozici více jak 50 ověřených ověřených psychoterapeutů, kteří splňují kritéria psychoterapeutických asociací. Online terapie Hedepy vznikla na jaře roku 2020 v době pandemie. Od té doby na ní proběhlo přes 4 000 videohovorů. Více se dozvíte na hedepy.cz.

Článek byl připraven ve spolupráci s našimi partnery v Hedepy.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Česko potřebuje prezidentku Danuše Nerudová, Lenka Bradáčová, Miroslava Němcová – ženy, o kterých se v souvislosti s kandidaturou mluví nejčastěji. Rut Kolínská, kterou na prezidentský post doporučoval Václav Havel. Adéla Šípová, která převálcovala své soupeře v boji o senátorské křeslo. Která z nich by se vám na Hradě líbila nejvíc? Vyzpovídali jsme pětici „prezidentek“ z titulní strany.
  • Feministická knihovnička Spolu s autorkami z knihovny Gender Studies jsme připravili přehled titulů, které formovaly ženské hnutí v jeho jednotlivých fázích. Od Vlastního pokoje přes Druhé pohlaví až po Ovoce poznání. Které knihy k nám stále živě promlouvají?
  • A pokud neumřela, pracuje dodnes „Čím víc pracujete, tím jste lepší. A o to víc chcete pracovat, protože zpětná vazba vám čechrá ego. A tak tomu přizpůsobíte celý svůj život,“ píše Michelle Losekoot v článku, ve kterém se každý workoholik zděšeně pozná. Jak se zbavit závislosti na práci ve společnosti, která výkon tak adoruje? A jak zjistíte, že máte problém?
  • Metafory našich životů Vyjasněme si pojmy, které zaznívají v diskusi o genderové nerovnosti. Skleněný strop, děravé potrubí, neviditelná práce… Pokud si nebudeme rozumět, těžko se na něčem můžeme dohodnout.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze
Naše tipy