Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Užívat si radost z pohybu. V oblečení, které ví, co ženy potřebují

Anna Urbanová | 22. 3. 2021 | 7 komentářů | Svobodný pohyb | 9 162

Foto: Dominika Pokludová

Ženám někdy brání ve sportu i to, že se jim obtížně hledá oblečení, ve kterém by se cítily pohodlně a sebevědomě a mohly se soustředit na pohyb. Nová kolekce adidas Formotion je navržena ženami pro ženy a chce motivovat k pohybu a podpořit sebevědomí. Součástí kampaně Watch Us Move je i sdílení příběhů o (ne)spokojenosti s vlastním tělem a o sebelásce. Zároveň začíná dvoutýdenní tréninkový plán Move With Us, do kterého se můžete zapojit i vy.

O sebepřijetí a sebelásce píšeme často, stejně jako o tom, jak je někdy složité milovat své reálné tělo, když se nás odevšad valí obrazy těl nereálně dokonalých. Spousta žen si takové obavy nepřipouští, jdou do fitka nebo si zaběhat v čemkoliv, co na ně vypadne ze šuplíku, a jen se soustředí na radost z pohybu. Vždycky jsem takové ženy obdivovala, ale přiznávám, že se jednou z nich necítím. Svoji ne zcela konfekční postavu, vzdálenou vytáhlým šlachovitým tělům běžkyň a milovnic jógy, jsem vždycky měla zdravě ráda, ale jakmile jsem se vydala cvičit, moje sebejistota ve vlastní kůži dostala malou, ale znatelnou trhlinu.

Move With Us

Značka adidas právě odstartovala pestrý, téměř dvoutýdenní tréninkový plán, do kterého se zapojily adidas Runners Prague trenérky i sportovkyně a influencerky Eva Kraus, Bára Sedláková, Zuzana Veselá či Johana Hamaďáková. Dát si do těla spolu s nimi budete moci od 22. 3. do 31. 3. 2021 skrze livestreamy. O všech lekcích se dozvíte ZDE.

Jednou z mých strategií, jak sebevědomí nabrat zpátky, je vypadat, jako když vím, co dělám. Oblečení vyjadřuje osobnost, kterou pro daný den a činnost volím; neformální na procházce v džínech, profesionální v saku nebo hedvábných šatech, komfortní v županu a chlupatých ponožkách doma na gauči. Když jsem před pár lety začala pravidelně cvičit, zjistila jsem, že abych se na sebe v nemilosrdném zrcadle fitka dívala se spokojeností, svůj „pracovní úbor“ si musím pořídit i sem. V opraném tričku a kraťasech na běhání půjčených od partnera v mých očích vypadají skvěle ty, které sportem žijí a je to na jejich tělech vidět. Já jsem se tak necítila – a zbrklý nákup v e-shopu sportovní značky na mě prozradil, že mi jde víc o to, jak budu vypadat, a míň o to, jestli je sportovní oblečení pohodlné, funkční a nebude mě omezovat v pohybu.

Svoje oblečení na sport jsem potom kupovala ještě několikrát. Vlastní zkušeností jsem si ověřila, že není problém chtít se cítit při sportu pěkně, ale podstatnější pro výkon je spíš vlastnost materiálu než módní vzor na legínách. Pro moje sebevědomí tehdy nakonec stejně nejvíc udělala paní, se kterou jsme se ve fitku potkávaly ve stejný čas a která mi po dvou měsících jen tak mimochodem řekla, že je vidět, že makám a sluší mi to. Ženská solidarita a podpora v praxi. Příště, když jsem svůj krásný top na cvičení neměla zrovna vypraný, jsem do tašky hodila ono oprané tričko a bylo mi to jedno. Konec komplexů a pochybností jednou provždy tím sice nenastal, ale pomohlo mi to srovnat si priority.

Cesta k tělu, které mám ráda

Sdílení příběhů o vztahu k našemu tělu je posilující. Zároveň nám dává možnost uvědomit si, že to, že třebaže zrovna to naše tělo nemá dokonalé proporce, je zdravé a silné, a to je dar, který bychom neměly brát zlehka. Někdy je cesta k sebepřijetí těžší o to, když se k touze vypadat dobře připojí i zdravotní nebo psychické problémy. Módní novinářka a blogerka Lucie Janotová a fotografka Dominika Pokludová, které se zapojily do kampaně Watch Us Move, se s námi podělily o svou cestu k přijetí svého těla.


LUCIE JANOTOVÁ, @lujanotova

Co je to, co byste chtěla sdílet s ostatními ženami?

Že chápu, jaké to je, když jste na svoje tělo naštvaná. Mám za sebou pět pokusů o umělé oplodnění, IVF. Svého manžela Honzu jsem potkala, když mi bylo devatenáct let. Dalších deset let jsme cestovali, pracovali, užívali si život. Pak jsem vysadila prášky a čekala. Měsíc. Dva. Deset. Čas rychle utíkal. Když jsme se později dozvěděli, že příčinou by mohla být vzájemná alergie, přišlo mi to jako vtip.

Co vám nejvíc pomohlo se na své tělo přestat zlobit?

Rozhodně moje těhotenství. Jakmile jsem držela v ruce pozitivní test, všechno bylo zapomenuto.

Foto: Lucie Janotová

Lucie Janotová se synem.

Jak se dnes o své tělo staráte?

Už rok pravidelně cvičím a snažím se také pravidelně pít. Beru to tak, že pokud chci na svém těle něco změnit, musím vstát z gauče. Nikdo jiný to za mě neodmaká. Nejlepší motivací ke cvičení je nový outfit – možná to zní přehnaně, ale cvičit ve vytahaných teplákách by mě nebavilo.

Co dnes děláte jinak než dřív?

Myslela jsem, že abych měla postavu svých snů, musím si platit služby fitness trenérů, chodit do posilovny, uběhnout desítku denně… Práce z domova během pandemie mi ale ukázala, že stačí cvičit 30 minut denně podle videí na YouTube, která jsou zdarma, na to, aby kila šla dolů.

Máte nějaký life-hack, který se vám nejvíc osvědčil?

Ráno vstát, udělat si teplou vodu s citronem, zelený čaj, zapnout počítač a 30 minut cvičit. Ještě dřív, než si mozek stačí uvědomit, jak by bylo skvělé zase se vrátit do postele nebo se na chvilku uvelebit na gauči. Změní vám to postavu, ale hlavně život!

Jak bojujete proti předsudkům ohledně ženského těla vy sama?

Sama se snažím jít na svých sociálních sítích příkladem. Je v pořádku cvičit, je v pořádku necvičit, je v pořádku sníst čokoládu na posezení nebo si udělat skvělý salát. Nejdůležitější je být spokojená sama se sebou.


Dominika Pokludová, @dominika.po

Co by celé naší společnosti prospělo, co se týče hodnocení ženského těla?

Mám obrovskou radost z projektů jako například Za normální holky. Ukazují, že je normální mít strie, celulitidu, špíčky na břiše a že je důležité mít se takhle rád. Když jsem vyrůstala já, bylo to jinak. Instagram začínal a všude byly jen dokonale vyretušované holky. Dnes už je normální, že firmy fotí kolekce na normálně, přirozeně vypadajících lidech. Z toho mám ohromnou radost. Vyrůstat v téhle době je v tomhle o kousek jednodušší.

Čím jste si musela projít vy?

Bylo mi osmnáct, chtěla jsem vypadat jako ty dokonale vyretušované holky. Přitom jsem sama tehdy cvičila, naprosto ukázkově jedla, ale neviděla jsem, jak skvěle vypadám! Došla jsem do momentu, kdy jsem si vyčítala, že jsem snědla o jedno cherry rajče víc, než jsem chtěla.

Co vám pomohlo?

Kamarádka Ditta, se kterou jsem o tom všem pořád mluvila a díky které jsem přešla na rostlinnou stravu. Začala jsem jíst sacharidy, které jsem si dlouho zakazovala, ale hlavně jsem se uklidnila. Začala jsem cvičit Crossfit (v jejich tělocvičnách nejsou zrcadla, místo toho je tam spousta podporujících lidí). A našla jsem si přítele, se kterým jsem pak zase začala jíst všechno. 

Foto: Dominika Pokludová

Dominika Pokludová ráda cvičí venku.

Co dnes už víte a dřív jste nevěděla? 

Vypadat dobře neznamená být šťastný.

Jste dnes už s tělem spokojená?

Ano, jsem, ale nebudu lhát, ať už ta epidemie přejde! Cvičit doma mě extrémně nebaví. 

Jak se o své tělo staráte?

Krom pravidelného pohybu, procházek a různých zkrášlovacích kúr i tím, že říkám NE na věci, co mě netěší a stresovaly by mě. Jídlo je pro mě život a zdroj štěstí.

S jakým stereotypem se nejčastěji setkáváte? 

Že když člověk cvičí 5× týdně, musí být hubený a hezky vypadat. Já teď cvičím především proto, abych se cítila dobře. Aby mě nebolela záda a celé tělo a abych měla sílu třeba na výšlap v horách.

Jak konkrétně proti předsudkům bojujete vy sama?

Mám vlastní hlavu, svoje názory a svoje praktiky, jak k celému online světu přistupovat. Máloco mě vytočí.


Už žádná omezení, jen čirá radost z pohybu

Kolekce adidas Formotion byla navržena na základě informací sesbíraných od žen z celého světa, které se svěřily, jakým překážkám při sportu čelí, co je jim při pohybu nepříjemné a co by naopak na svém sportovním oblečení ocenily. Co ženám nabízí?
Zpevnění a pohodlí. Bezešvé provedení a kompresní střih se postarají o maximální pohodlí. Zpevňující kompresní zóny vytvářejí tvarovaný vzhled a drží vše na svém místě. Dodávají tak pocit sebejistoty a přitom nijak nebrání v pohybu.
Savý materiál. Měkký prodyšný materiál Aeroready je rychleschnoucí a zajistí optimální prodyšnost.
Extra vysoký pas. Díky speciálnímu střihu, který kopíruje tělo, se vysoký pas nebude shrnovat ani rolovat. Navíc zakryje vše, co je třeba.
Inspirace pro vás. Na youtube.com/adidaswomen najdete pravidelné tréninkové lekce i povídání o tom, jak najít pozitivní vztah ke svému tělu. 

Značka adidas s jarem přichází s kampaní Watch Us Move, která má za cíl podpořit, inspirovat a motivovat při sportu všechny ženy bez ohledu na věk, tělesné dispozice nebo křivky. Mnohdy to, co nás drží zpět, jsme my samy. Jsme samy pro sebe tím nejtvrdším soupeřem. Ale když se ženy spojí a jsou solidární, dokáží neuvěřitelné věci. Díky sportu můžeme mnoha myšlenkám utéct, pročistit si hlavu, být samy se sebou. Když se pak cítíme ve vlastním těle skvěle, projeví se to v celém našem životním nastavení.

Kolekce adidas Formotion je vyrobená z měkkého dvoubarevného úpletu s cílenými kompresními zónami, které poskytují zpevnění, dopřávají pocit sebejistoty a nijak neomezují v pohybu. Některé modely z kolekce jsou navíc vyrobeny z funkčních recyklovaných materiálů Primegreen. 

Vzhledem k současné situaci adidas hledá možnosti, jak podpořit ženy nejen ve smýšlení o sobě samotných, ale i v pohybu. Prudký nárůst vyhledávání obsahu domácího cvičení inspiroval adidas k tomu, aby podpořil talentované sportovkyně a trenérky, které nyní předcvičují na youtube.com/adidaswomen. Třeba lektorka jógy a pozitivního myšlení o těle Jessamyn Stanley nebo paralympijská světová šampionka v cyklistice a motivační řečnice Denise Schindler.

Kolekce adidas Formotion je dostupná na e-shopu adidas.cz/formotion a v prodejnách adidas Na Příkopě, Westfield Chodov a Palladium.

Populární americká lektorka jóga Jessamyn Stenley v oblečení z kolekce adidas Formotion.

Článek vznikl ve spolupráci s našimi partnery v adidas.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • FILOZOFKA ANNA HOGENOVÁ Hluboký rozhovor o signálech, které nechceme slyšet. O tom, že nejdůležitější životní momenty přicházejí nenápadně a potichu. O smrti nejbližších, ale i o kolektivní katastrofě, kterou teď jako lidstvo možná prožíváme. Kam nás mohou mezní situace zavést a co si díky nim můžeme uvědomit?
  • KULT MLÁDÍ KONEČNĚ STÁRNE Protože stárne i česká populace. Přesto stále není zvykem mít na obálce lifestylového časopisu ženu ve zralém věku nebo mluvit o problémech starších generací, o jejich životech, přáních nebo potřebách. Co seniorům opravdu chybí? A jak se jich dotýká současná pandemie? Reportáž Jany Patočkové doprovázejí výmluvné fotografie Jany Plavec.
  • POJĎME MLUVIT O KLITORISU O anatomii orgánu, který není žádným malým knoflíčkem nad poševním vchodem, ale ptákem rozpínajícím svá křídla po stranách vulvy. Lucie Jarkovská vysvětluje, na co všechno má vliv (znovu)objevení klitorisu a jak je důležité uvědomit si, že lidské tělo neznamená mužské tělo.
  • SUSTAINABLE MÓDNÍ PŘÍLOHA Jak vypadají textilní materiály budoucnosti? Technologie inspirované přírodou jsou na vzestupu. Představujeme módní značky, které chtějí to nejlepší pro své zákazníky i pro planetu. Udržitelnost je pro ně klíčová. A stejně tak je pro ně důležité, aby to na ně někdo neušil.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 7 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Adidas pro pocit sebejistoty | 22. 3. 2021 17:49

"Když jsme začali uvažovat, o čem budeme psát v novém webovém magazínu pod hlavičkou FINMAGu cíleném na ženy, bylo velmi snadné se nejprve vymezit. Postavit se proti tomu, že sousloví „ženský magazín“ reprezentuje především povrchnost, líbivost, krotkou zábavu a relax. Že k němu neodmyslitelně patří články o hubnutí, dietách a „celebritách“, recenze kosmetických produktů, které nejsou víc než skrytá reklama..."
Anna Urbanová

https://www.heroine.cz/spolecnost/195-je-to-osobni

+11
Reagovat
Naše tipy