Výpočet plodných dnů

Výpočet plodných dnů

dní

Pomohla vám tato kalkulačka?

Otěhotnění bývá často otázkou správného načasování. Vypočítejte si s naší kalkulačkou, kdy vaše tělo ovuluje – kdy tedy máte plodné dny a větší pravděpodobnost, že otěhotníte. Nejčastěji tak bývá 12.-14. den cyklu při pravidelné menstruaci (28. denní menstruační cyklus).

  • Co je ovulace a plodné dny?

    Ovulace je termín pro uvolnění zralého vajíčka z vejcovodu. Plodné dny jsou období, kdy žena může otěhotnět. Zpravidla jde o pětidenní období: dva dny před ovulací (uvolněním vajíčka), den ovulace a den po ovulaci.

  • Jak se poznají plodné dny?

    Plodné dny můžeme poznat hned několika způsoby. Jelikož každé ženské tělo je jiné, nejjistější metodou je návštěva gynekologa či gynekoložky, aby vám přesně sdělila, kdy bude následovat ovulace. Plodné dny trvají zpravidla 2 až 3 dny před ovulací a 2 až 3 dny po ovulaci. Můžete ale zvolit i jiné metody - například ovulační test, vypočítat ovulaci na kalkulačce plodných dnů nebo sledování bazální teploty, která se při plodných dnech zvýší až na 37°C a klesne až po skončení plodných dnů.

  • Jaká je šance, že otěhotním v neplodných dnech?

    Otěhotnět během neplodných dnů je prakticky nemožné. K otěhotnění dochází po uvolnění vajíčka při ovulaci a následném oplodnění spermií. Vajíčko je schopné oplození asi jen 12 až 18 hodin po ovulaci, ale spermie dokáže v ženském prostředí přežít až 48 hodin, některé zdroje uvádí i pět dní. Takže je potřeba počítat s tím, že spermie si může na takové vajíčko “počkat”, než se uvolní, a oplodnit ho i dva dny po pohlavním styku.

  • Kdy je větší šance na otěhotnění?

    Největší šance na otěhotnění je během plodných dnů, tento interval trvá zhruba pět dní. Jedná se tedy o tři dny před ovulací, den ovulace a jeden den po ovulaci. Kdy máte plodné dny zjistíte jednoduchým výpočtem nebo přesnější metodou, a to ovulačními testy, které fungují na podobném principu jako ty těhotenské.

  • Jak zaručeně otěhotnět?

    Sledujte své plodné dny a mějte v nich přehled. K pohlavnímu styku nemusí docházet každý den. Uvádí se, že obden je lepší cesta. Proč? K otěhotnění může dojít pouze po uvolnění vajíčka během ovulace, ovšem spermie přežije v ženském těle i několik dní. Proto máte největší pravděpodobnost otěhotnět během plodných dnů. Spermiím trvá více než 2 měsíce, než kompletně dozrají. Z toho důvodu je dobré mít pohlavní styk každý druhý den, aby ejakulát obsahoval vyšší koncentraci kvalitnějších spermií Pokud máte pohlavní styk příliš často, nestíhají se dotvořit nové spermie, které by byly schopné vajíčko oplodnit.

  • Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

    Pokud máte za sebou všechny osvědčené rady, víte, kdy máte plodné dny a řídíte se radou, že během plodných dní je nejlepší mít pohlavní styk obden nebo ob dva, a dlouhodobě se vám nedaří otěhotnět, je na místě zajít za svým gynekologem či gynekoložkou a situaci s ní probrat.

  • Jak často se milovat, když se nedaří otěhotnět?

    Nejlepší frekvence je obden nebo ob dva dny. Spermie dozrávají postupně, a pokud by frekvence pohlavního styku byla častější, nedochází k potřebnému zrání spermií, které by byly schopné vajíčko oplodnit. Vajíčko je připraveno k oplodnění asi jen 12 až 18 hodin po ovulaci, ovšem spermie dokáží v ženském prostředí přežít až 48 hodin, některé zdroje uvádí i pět dní. Proto může dojít k oplodnění až poté, co se až po několika dnech vajíčko uvolní.

  • Jak si hlídat plodné dny?

    Plodné dny jsou obdobím kolem ovulace, je tedy důležité zjistit, kdy ovulaci máte. Můžete využít hned několik nástrojů: kalkulačku plodných dnů, měření bazální teploty, ovulační testy a nebo nejpřesnější variantu, a to ultrazvukové vyšetření, které vám udělá lékař či lékařka.