Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Prodej auta je hračka, když se zná jasný postup

Brandstory
PR článek
| 13. 6. 2022
Prodej auta je hračka, když se zná jasný postup
Zdroj: Pixabay.com

Koupit automobil je snadnější, než jej prodat. K prodeji je totiž potřeba zařídit pár administrativních povinností, které jsou s procesem spojeny. Jedná se ovšem o formální záležitosti, které dokáže podchytit i netechnicky založená osoba. Jaké povinnosti z prodeje automobilu vyplývají? Kdo je za ně zodpovědný a proč jsou potřeba?

Nový automobil je dražší investicí. Ojetý automobil, o který bylo pečováno, může nabízet finanční úsporu a velmi dostačující uspokojení potřeby. Právě proto je po přeprodeji automobilů nemalý zájem. Při prodeji auta je potřeba znát administrativní kroky, které zaručí, že nový majitel bude za koupené auto ručit a zodpovídat.

Jak při prodeji auta začít

Na začátek prodeje vozidla je potřeba sehnat toho správného kupce. K tomu může pomoci nejeden inzertní portál, který zaručí možnost prodeje, aby nepřišla jen nějaká nepříliš atraktivní nejlevnější nabídka. Následně je potřeba znát postup pro prodej a přepis auta, který se může zdát na první pohled složitý a rozsáhlý.

Kupní smlouva je důležitým dokumentem, který jasně specifikuje stav vozidla a podstatné informace o prodeji. Ovšem tento krok nestačí. K tomu, aby byl převod vlastníka a provozovatele úplný, je potřeba udělat úkon i na městském úřadě s rozšířenou působností.

Právě zde se provede přepis vozidla na nového majitele. Postup, jak odhlásit auto, může prodejce dohledat i přímo na stránkách městského úřadu v jeho obci. Tento administrativní úkon je prodejce povinen provést do 10 pracovních dnů. Pokud by tak neučinil, může mu hrozit až několika tisícová pokuta.  

Jaké dokumenty jsou k přepisu vozidla potřeba

K tomu, aby byly splněny všechny náležitosti pro přepis vozidla na nového majitele, je potřeba hned několik dokumentů a dokladů. Je dobré je znát a jít na jistotu. Na pokladně je potřeba zaplatit poplatek za změnu vlastníka nebo provozovatele.

S sebou je potřeba mít doklad totožnosti, čili občanský průkaz. K identifikaci vozidla je potřeba doložit technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Hovorově se jedná o velký a malý technický průkaz. Na místě, kde provádějí technické kontroly, STK, je potřeba zažádat o vystavení evidenční kontroly vozidla. Ta nesmí být starší 30 dní.  

Nedílnou součástí je i zelená karta, která musí být platná. Kontroluje se tak pojištění vozidla a úplně stačí nějaká nejlevnější pojistka na auto. Současně se zmíněnými doklady je potřeba vyplnit žádost o změnu vlastníka nebo provozovatele. Jedná se o formulář, kde jsou vyplněné indicie kupujícího a prodávajícího, společně s technickými parametry auta.

Tyto úkony jsou snadné, rychlé a převod probíhá na počkání. Přepis je vhodné řešit společnou návštěvou úřadu, kdy jsou fyzicky přítomni oba subjekty. Pro případ, že to není možné, nebo se tak společně domluví, mohou využít možnosti úředně ověřené plné moci. Ta spočívá v zastupování jedné strany stranou druhou.   

Po přepisu je potřeba kontaktovat svoji pojišťovnu, u které je vedeno minimálně povinné ručení. Není totiž již potřeba pojistku platit. Nový vlastník musí mít pojištění auta podle spz na již jeho vůz. K výběru té nejlepší pojistky může pomoci www.vpojisteni.cz. Pojišťovně je možné zaslat buď kopii kupní smlouvy, nebo kopii již přepsaného velkého technického průkazu.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…