Diskuze k článku:

Ženy za mateřství platí vysokou cenu, říká socioložka Radka Dudová v Hlasu Heroine

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

CHARLOTTE | 19. 4. 2021 20:32

Nesouhlasim, materska s 2 detma je pro me ti nejkrasnejsi obdobi v zivote. Ano je to fyzicky narocnejsi nez sedet v kanclu, ale emocionalne jsem nikdy nebyla stastnejsi. Deti jsou radost a ja diky nin nasla samu sebe.
Ano, mam stesti na skveleho muze, ale taky jsem si na nej docela dlouho musela pockat:)

Materska je krasna a intenzivni a vadi mi jednostranne zamerene clanky, ktete nezohlednuji stastne matky jako jsem ja.

Co se tyce kariery, jednak mi nechybi, jednak nemam problem si obcas najit brigadu, kam muzu brat i deti a jednak jsem vdecna, ze jsem se diky detem prestala brat tak moc vazne a uz se necitim byt reditelkou planety. Diky detem vim, ze je to vsechno pomijive a vlastne nedulezite.

+20
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Red | 19. 4. 2021 16:40

Feministky rozčiluje možná tak to, že tady furt oxiduješ. Prosím tě, už táhni.

-22
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Neřeknu | 29. 5. 2021 8:20 | reakce na umfa - 21. 4. 2021 11:02

žádné zdroje nedocházejí? vážně? Zkuste se podívat dál než za práh svého bytu.

+1

Haha | 24. 4. 2021 2:34 | reakce na umfa - 21. 4. 2021 11:02

Zdroje už dávno došly a usoplení smradi ti nesmrtelnost nezajistí.

-1

Konkludente | 24. 4. 2021 2:32 | reakce na umfa - 22. 4. 2021 13:47

Ty máš největší gap v tom, že postrádáš mozek.

0

Marie | 23. 4. 2021 13:41 | reakce na Petr - 19. 4. 2021 15:29

CHa cha

0

marie | 23. 4. 2021 13:36 | reakce na Alexandra Mat - 19. 4. 2021 16:51

To vyzerá, že iba ty si ta super matka, ale koľko mužov uznáva prácu žien v zamestnaní a druhú smenu doma? to bolo za nás a je to rovnaké i teraz. Čisi chudobná, alebo bohatá!!!

+1

marie | 23. 4. 2021 13:30 | reakce na Rob - 19. 4. 2021 17:10

To je omyl, je to jen konstatování současných možnosti

0

Petra B. | 23. 4. 2021 12:09 | reakce na Curiosity - 22. 4. 2021 11:53

Nepřipadá třeba Vám, že tvrzení "nechtějí být s dětmi doma " je trochu zcestné? A matku na mateřské platí kdo? Ano, vy ze svých daní...ale pokud ta matka chodí do práce třeba od dvou let dítěte, tak ty daně platí taky. Možnost volby by být měla.

+7

Klára | 22. 4. 2021 20:14 | reakce na Hana - 21. 4. 2021 1:27

Já si vzala dvouletý rodičák. Ani jsem nevěděla, že je "jen" do druhých narozenin dítěte. Už to názvosloví je zavádějící. Po skončení v listopadu, mi řekli v mš, že tak staré děti neberou a když, tak od září, s tím jsem přeci nemohla počítat při volbě. Nebydlím v Praze, soukromé mš neexistují, ani jesle, natož skupiny. Kariéra neznamená automaticky závratný příjem, v mém případě šlo o udržení druhého příjmu, abychom to finančně dali.. Dnes lituji, ale neměla jsem volbu.

0

MuzinistaCZ | 22. 4. 2021 15:03 | reakce na umfa - 22. 4. 2021 13:47

Gap je, ale ženy které se profesně zabývají genderem, třeba autorka, z mého pohledu trpí tím, že popisují nerovnosti ale dívají se jen na jednu misticku vah.
Budeme mít dva zaměstnance na stejné pozici. A. Je bezdetny B.je detny. A zůstává každý den přesčas, a nikdy nebývá na OČR. B sice nepracuje zásadně méně, ale třeba občas chybí, když ho zaměstnavatel potřebuje a přesun jeho aktivit na A zdržuje A. Následek je, že pro zam. je A důležitější a přidá spíš jemu než B.
A lidi jako autorka v tom vidí jen to, že B má míň. Nevidí že A zůstává v práci dýl, například.
Otázka je, co s tím.
Společnost potřebuje aby lidi měli děti. Zároveň je nutné si říct,že děti své rodiče v lecčems omezují. Že nejde mít děti bez omezení osobního rozletu. Obzvlášť ne v dnešní době ultraintenzivniho rodičovství. A obloukem se dostávám na začátek. Když si pak pár pořídí dítě a rozhoduje se v tom, kdo ponese omezení možnosti své ekonomické činnosti, tak je logické že když od začátku má jeden z páru nižší příjem, tak to bude ten.
Ostatně by zajímavý byl třeba výzkum u detnych homosexuálních párů.
O autorce si myslím, že prostě zamenuje omezení plynoucí z rodičovství s omezeními plynoucimi z gendru.
Jinak ano, existuje i diskriminace, ale ta má podle mě většinou ostří na obě strany.

-1

umfa | 22. 4. 2021 13:47 | reakce na MuzinistaCZ - 22. 4. 2021 11:04

Pak je tu ještě jedno řešení, které preferuji já: nějaký *gap je mi úplně, ale totálně na háku. Doma mám s manželkou konkludentní dohodu co kdo a jak a oběma nám to dlouhodobě vyhovuje, v práci nedělám mezi pohlavími sebemenší rozdíl a pokud je tam nějaký gap, je daný jen výkonností a kvalitou práce toho kterého člověka.

+1

Petr.b | 22. 4. 2021 12:57 | reakce na Kamapa - 20. 4. 2021 13:47

Čím jsme 100 let za opicema? To mi vysvětlete, takové podmínky jako u nás mají matky málokde. A nikdy v historii tomu tak nebylo. Já mám naopak za to, že jsme historicky zcela nejdál. Mateřská dovolená může být až 4 roky, ale taky klidně ne - ovšem peníze matka dostane, na mateřskou může jí i otec, za stejné peníze, (uvědomte si, že ty peníze jsou z peněz ostatních lidí - je zde princip solidarity), lékařská péče o dítě i matku je u nás jedna z nejlepších na světě, dítě můžete dát do školky. Co vlastně ještě potřebují rodiče víc? Mám pocit, že někteří lidé nemají nikdy dost. A ti co volají po školkách - nevážíte si dostatečně svého dítěte, že byste ho chtěli co nejdřív šoupnout do školky? Dítě má nejen 2 rodiče, ale zpravidla taky prarodiče - celkem dost lidí z rodiny, co se o něj mohou postarat. Ovšem, kdo si užívá a dítě má v době, kdy jeho rodiče sami potřebují péči, ten si samozřejmě upletl bič sám na sebe a připravil sebe i své dítě o hodně. Čím jsou názory, že o své dítě by se měl každý postarat především sám zastaralé a zkostnatělé? Státní starost (a tím i nárok na něj) o dítě zavedli nacisté a pokračovali v tom komunisté. Jejich principy se vám líbí?

-5

Curiosity | 22. 4. 2021 11:53 | reakce na Dita - 20. 4. 2021 16:04

Vytvořit podmínky pro ženy, které se nechtějí starat o děti, znamená dotovat těmto ženám jesle a školky. Kdo to bude platit? My všichni v daních. Včetně manželů těch žen, které zůstaly doma a starají se o své děti samy.
Nepřipadá vám to ani trochu sobecké, chtít po ostatních, aby vám dotovali péči o vaše dítě?

+3

MuzinistaCZ | 22. 4. 2021 11:04 | reakce na Jouda - 22. 4. 2021 8:02

Já nedoporučuju nic. Leda to, že není univerzální ideál pro všechny ale jsou různý variant pro různý situace a měli bysme se snažit je respektovat a nepředvídatelné jednu variantu pro všechny. Ale pozoruju: 1. paygap je větší ve státech s delší placenou RD. 2. Gender gap v péči o děti v rodinách dvou zaměstnaných rodičů v ČR takřka neexistuje, ženy tráví v práci cca 38 hodin a péči o rodinu cca 20 hodin, muži tráví v práci cca 48 hodin a péči o rodinu cca 8 hodin. Z myho pohledu to je u obou pohlaví cca 60 hodin týdně zajišťováním potřeb rodiny. 3. Paní Dudkova mluvi o dopadu na ženy, ale ve skutečnosti spíš mluví o dopadu na rodiče. Pokud bude v páru tím, kdo bude převážně pečovat muž, zažije plus mínus to stejné. 4. Myslím si bez podlozeni jakýmkoliv daty, že do 5 měsíců od porodu jsou 2/3 dětí plně na UM, tedy není žádný biologicky důvod, aby pecovala matka, je to jen čistě rozhodnutí toho kterého páru. U nás je to holt společensky daný tak, že to padá na matku. Podle výzkumu ale cca 80% páru je spokojených s rozdělením rolí. Data beru ze Zprávy o rodině 2020.

0

Jouda | 22. 4. 2021 8:06 | reakce na Jouda - 22. 4. 2021 8:02

Kdo nezna:

Porouchal se hovnocuc, mistr se potopil do sracek a hleda problem.
Pak se vynoril, rekl ucni, at poda klic 13, znovu se potopil a opravil.
Pak vylezl ven a povida ucni: "Dobre se uc, chlapce, nebo budes do konce zivota jenom podavat klice"

+2

Jouda | 22. 4. 2021 8:02 | reakce na MuzinistaCZ - 21. 4. 2021 14:30

Chapu spravne, ze doporucujes, at si holjy vyberou nymanda s holou prdeli, pak behem rodicocske zit ze statni zebracenky, co nejdriv znovu do haku?

Zajimava predstava.

Pripomina mi to stary vtip o ucni a poruse fekalniho vozu

+1

Irena | 21. 4. 2021 15:46 | reakce na Tatiana - 21. 4. 2021 13:43

Citace - Tatiana / 21. 4. 2021 13:43

A to se sakra mylíte !!! V dnešní době a to vím o čem píšu každý dělňas ze skutečných svých přijmu zaplati tak 75% svého výdělku. Lehkožívky s tímto pojetím mají problém ale je mi vás opravdu lito. A má rada zni :nepořizujte si řádné děti a pošlete tím všechný Lehkoživky do prdele. A to že mi nerozumíte to mně ani trochu nevadí, ale jistě vám to časem dojde co tím chtěl básník říct páni důležitá !!!

Tak pokud se mnou chcete nadále komunikovat, naučte se nejprve ovládat český jazyk. Váš příspěvek bohužel moc smysl nedává.

0

umfa | 21. 4. 2021 14:47 | reakce na Petr.b - 21. 4. 2021 14:39

Já s Vámi úplně souhlasím, jen jsem to myslel tak, že dnes si už ani ty ruce nemusí ušpinit - ale nutnost pořádně máknout a své životní náklady si hradit sám, to zůstává :-)

+1

Petr.b | 21. 4. 2021 14:42 | reakce na umfa - 21. 4. 2021 13:23

No vidíte, to je přesně ono. Život je dřina a boj o přežití. Jen my lidé jsme tomu v posledních letech odvykli a máme pocit, že máme nárok na klid, pohodu a vysokou životní úroveň a za to, že to často nemáme obviňujeme lidi kolem nás zaměstnavatele, podnikatele, partnery, příslušníky opačného pohlaví... Doporučují nám lidem více pozorovat přírodu.

+1

Petr.b | 21. 4. 2021 14:39 | reakce na umfa - 21. 4. 2021 12:40

Jasně, ale to je v podstatě totéž, ne? Jde mi o to, že v poslední době hodně lidí křičí, že "by se mělo", nebo že "stát musí", nebo "jakto, že není". Ale ve skutečnosti jde o jejich zájem, a pořád platí ono staré "voják se stará, voják má".
Nicméně i to je typické pro dnešní dobu - pro většinu mladších lidí je nepředstavitelné, že by šli něco dělat rukama, vždyť jsou přeci vzdělaní. Vidím to všude kolem. A to na starou dobu opravdu nevzpomínám v dobrém, jen přemýšlím čím to je. Zřejmě technickým pokrokem.

+1

MuzinistaCZ | 21. 4. 2021 14:30

Ono ten gender gap v péči minimálně v ČR spoluvytvari bohužel i ženy samotné, tím že mají tendenci si vyhledávat partnery, kteří jsou ekonomicky silnější než ony samotné, s očekáváním, že je bude zajišťovat během rodičovství. Takže potom, když jde o to, kdo bude s potomkem, je logická volba že ten, u něhož je výpadek příjmu menší zásah pro rodinu. Navíc je pořád dost žen, které s dětmi chtějí ty tři roky být. Institucionalne by mohl stát pro větší zapojení otců do péče udělat to, že by mohl dát u klasického 9denniho očr aspoň prvních pár dní na klasickou virozu za když ne sto tak aspoň 90 procent. Aby třeba v případě nemocí dítěte si rodiče mohli vybrat, jestli bude doma otec nebo matka a nerozhodovali se podle peněz.
Další faktor v ČR je pak ten, že tady jsou obecně platy na hovno a fakt nevidím důvod, proč by kdokoliv s platem pod 20 tisíc čistého, měl mít zájem spěchat s návratem do zaměstnání.

+4

Tatiana | 21. 4. 2021 13:54 | reakce na Saša - 20. 4. 2021 22:56

Děkuji jsem vyrovnaná osoba. Ale lexaurín i když nevím co to je, pořídte si vy sama a to i do zásoby. Jsem člověk co neholduje ni návykovým látkám ani chemii z lekaren. Spoléhám se na léčivou silu přírody. Asi tak.

0

Tatiana | 21. 4. 2021 13:43 | reakce na Irena - 20. 4. 2021 19:04

A to se sakra mylíte !!! V dnešní době a to vím o čem píšu každý dělňas ze skutečných svých přijmu zaplati tak 75% svého výdělku. Lehkožívky s tímto pojetím mají problém ale je mi vás opravdu lito. A má rada zni :nepořizujte si řádné děti a pošlete tím všechný Lehkoživky do prdele. A to že mi nerozumíte to mně ani trochu nevadí, ale jistě vám to časem dojde co tím chtěl básník říct páni důležitá !!!

0

umfa | 21. 4. 2021 13:23 | reakce na Mina - 20. 4. 2021 11:58

Systém? Spíš přírodní zákony. Každá sýkorka, každá veverka do úmoru shání jídlo pro sebe a pro mláďata a není divu, že člověk na tom není jinak.

-2

umfa | 21. 4. 2021 12:40 | reakce na Petr.b - 21. 4. 2021 11:07

Doba pokročila, dělba práce též a metody jsou jiné. Rodina vytáhne prkenici a zaplatí školné, které místnímu podnikateli stačí na to aby najal firmu, která školku postaví a zaměstnal několik učitelek. Otec v tom pořád hraje roli, protože místo akce Z bude muset víc pracovat (ale zase bude dělat to na co je profík a nebude programátor tajtrlíkovat se zednickou lžící po staveništi a ptát se, která strana cihly je ta dolní :-)

+1

Mirda | 21. 4. 2021 12:30

To že ne každá matka může si dovolit dát své dítě do jeslí a nebo školky je fakt. Že se s nás stává přestárlý národ je taky fakt. Sociální politika tohoto státu je zkostnatělá byrokracie která nepomáhá potřebným v nouzi ale na druhou stranu umí rozdávat lidem kteří v tom umí chodit. Pritom by mělo býti prioritou mít zdraví a vzkétající národ. Nejsem žádný zastánce feminismu ale po přečtení vašich komentářů je v tom hodně pravdy. Naši odpovědní činitele se obklopují poradci ale ono to nějak nefunguje..
Že by chyba v systému!!!???a nebo nechuť něco řešit

+1

Mirda | 21. 4. 2021 11:29 | reakce na Tatiana - 20. 4. 2021 18:32

Tatiano co ta čeština a minule ti to už tak krásně šlo

+1

Petr.b | 21. 4. 2021 11:17 | reakce na JITKA - 20. 4. 2021 15:51

Jitko, byl. Se dvěma dětmi 2 roky od sebe, na střídačku s intenzivně zaměstnanou manželkou. A neměli jsme se v té době materiálně bůhvíjak, nicméně na to rád vzpomínám jako na asi nejhezčí období.

+2

Petr.b | 21. 4. 2021 11:13 | reakce na Kamapa - 20. 4. 2021 13:59

Ale jistě, že to chlap zvládne, ale ne tak lehce a dobře, jako žena. A o tom je tu celou dobu řeč. Už jednou přijměme ten dávný fakt, že muž a žena se doplňují a každý z nich umí a dělá něco jiného. Možná je to pro vás překvapení, ale v běžné rodině i muži dělají plno nezbytných věcí, které jsou také náročné a často ej to dřina.

0

Thangpa | 21. 4. 2021 11:10 | reakce na Mina - 20. 4. 2021 11:58

Ahoj...Jedno arabské pořekadlo praví:Zahrada Alláhova je bez dětí pustinou...Hezký den

+2

Petr.b | 21. 4. 2021 11:07 | reakce na JITKA - 20. 4. 2021 15:37

Aniž bych chtěl jakkoli v dobrém vzpomínat na dobu minulou, a s vědomím, že dnes jsou některé věci o něco složitější (jiné zase jednodušší) dovolím si jen malou poznámku:
v sedmdesátých letech v mnoha obcích též chyběly školky. A tak lidé vyhlásili "akci Z". A mnozí otcové o víkendech oblékali montérky a školku si postavili. Tento jev je k vidění i v mnoha amerických filmech. Kolik dnešních otců by bylo ochotno jít a postavit si školku (hřiště, klubovnu...) Křičet, že "chybějí školky", je ovšem snadné.

+2

Zobrazit další