Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

O tragédii povinné školní docházky

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Barbuška | 30. 3. 2021 13:17

Tak jsem si zaslzela. Je to prostě tak a nikdo mi to nevymluví. Když jsem v osmičce každou neděli večer bulela, že mě tam ráno nikdo nedostane, naši mě uklidnili, byli na mě hodný... a ráno mě vykopli jako vždycky. Prostě dítě, no. Ničeho se nedomůžete, když jste mrňavej člověk. A to ani nebyli ti učitelé tak mizerný, většinou... Jen slepí. A děti hnusný. Učíme se být k sobě hnusný už od první třídy. A učej nás to ti dospělí. Protože "koukněte na Alenku, má samé jedničky, vy blbečci s dvojkama" - a všichni, jako malý ovečky ve stádečku, zákonitě začnou Alenku nenávidět. Protože kvůli ní jsou blbečci. A to není jen se "šprtama" a "šplhounama" a "těma divnejma"... Vždyť jak dítě pozná, že je někdo divnej? Jedině, když mu to poví dospělý.

+128
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Renata | 30. 3. 2021 13:52

Základní vzdělání je od slova základ, minimum co by měly lidi v životě umět. Jsou taky matematici které nebaví čeština. Nicméně základní všeobecný rozhled je potřeba. I matematik by měl umět psát bez chyb, vědět kdy a proč byla válka...a naopak. Navíc rozsah učiva na ZŠ skutečně klesnul na minimum, oproti tomu, co jsme se učili my...

-33
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

BOGGITEL LLC | 2. 6. 2021 16:36

-
Pozornost

Jsem MR. BOGGITEL LLC, konzultant pro zahájení podnikání a investování, pracuji se společností NEW USA FUNDING INVESTMENT VENTURE, soukromými investory / věřiteli, LLC, rizikovými fondy, investičními společnostmi a dalšími zdroji financování, které soukromě hledají příležitosti k investování svých prostředků do životaschopného podnikání, jako * financování nemovitostí, * ropné a plynárenské společnosti, * bioenergie, * automobilové / letecké společnosti, * Výrobní odvětví atd. To může generovat dobrou návratnost zisku jejich portfolia soukromých investic. Pokud máte projekty nebo příležitosti nebo znáte někoho / spolupracovníka, který má životaschopný projekt, který potřebuje financování, kontaktujte mě na tomto e-mailu: newusafinancialfunding@gmail.c om

* Zahájení franšízy * Obchodní akvizice * Obchodní expanze
* Kapitál / infrastrukturní projekt * Nákup komerčních nemovitostí
* Realizace smlouvy * Financování obchodu

Doufáme, že s vámi budeme mít dobré obchodní vztahy. Jsme certifikovaní, důvěryhodní, spolehliví, efektivní, rychlí a dynamičtí. Pokud máte platný podnik, investici nebo projekt, který chcete financovat, poskytněte nám obchodní plán, shrnutí, finanční informace atd. k posouzení a kontrole. Pro obchodní spolupráci nás neváhejte kontaktovat a v případě zájmu nás kontaktujte E-mail: newusafinancialfunding@gmail.c ompro více informací
______________________________ __________
E-mail: newusafinancialfunding@gmail.c om
Web: newusafunding.com
Řekněte: +1 (260) 475-9549
© Všechna práva vyhrazena
Krabice 364 E HLAVNÍ SV
# 415 MIDDLETOWN
DE 19709.

0

BOGGITEL LLC | 2. 6. 2021 16:36

-
Pozornost

Jsem MR. BOGGITEL LLC, konzultant pro zahájení podnikání a investování, pracuji se společností NEW USA FUNDING INVESTMENT VENTURE, soukromými investory / věřiteli, LLC, rizikovými fondy, investičními společnostmi a dalšími zdroji financování, které soukromě hledají příležitosti k investování svých prostředků do životaschopného podnikání, jako * financování nemovitostí, * ropné a plynárenské společnosti, * bioenergie, * automobilové / letecké společnosti, * Výrobní odvětví atd. To může generovat dobrou návratnost zisku jejich portfolia soukromých investic. Pokud máte projekty nebo příležitosti nebo znáte někoho / spolupracovníka, který má životaschopný projekt, který potřebuje financování, kontaktujte mě na tomto e-mailu: newusafinancialfunding@gmail.c om

* Zahájení franšízy * Obchodní akvizice * Obchodní expanze
* Kapitál / infrastrukturní projekt * Nákup komerčních nemovitostí
* Realizace smlouvy * Financování obchodu

Doufáme, že s vámi budeme mít dobré obchodní vztahy. Jsme certifikovaní, důvěryhodní, spolehliví, efektivní, rychlí a dynamičtí. Pokud máte platný podnik, investici nebo projekt, který chcete financovat, poskytněte nám obchodní plán, shrnutí, finanční informace atd. k posouzení a kontrole. Pro obchodní spolupráci nás neváhejte kontaktovat a v případě zájmu nás kontaktujte E-mail: newusafinancialfunding@gmail.c ompro více informací
______________________________ __________
E-mail: newusafinancialfunding@gmail.c om
Web: newusafunding.com
Řekněte: +1 (260) 475-9549
© Všechna práva vyhrazena
Krabice 364 E HLAVNÍ SV
# 415 MIDDLETOWN
DE 19709.

0

Pomocný Ponocný po noční | 1. 6. 2021 12:19 | reakce na Pomocný Ponocný - 1. 6. 2021 12:16

éééj úúúúchněěm ...

0

Pomocný Ponocný | 1. 6. 2021 12:16 | reakce na Natalia Manuel - 22. 4. 2021 15:32

"také vyléčil mého přítele z rakoviny děložního čípku"
... no tvl !!

0

Grace Tells | 27. 5. 2021 21:55

NALÉHAVĚ EFEKTIVNÍ LÁSKA K LÁSCE, ZÍSKÁTE RYCHLE ZPĚT A UŠETŘETE SVÉ MANŽELSTVÍ! Omlouvám se, že jsem to vložil na síť, ale musím. Navždy budu dlužen DR WALE za to, že napravil moje rozbité manželství poté, co mě můj manžel opustil na 8 měsíců pro jinou ženu. Nikdy jsem nevěřil na kouzla, dokud mě můj přítel nepředstavil DR WALE. Zpočátku jsem k němu byl skeptický, protože jsem toho hodně slyšel o kouzelníkovi s falešnými kouzly, ale své pochybnosti jsem dal za sebe, protože jsem se zoufale snažil dostat svého manžela zpět a udělal jsem podle toho, co mi nařídil. Nyní je můj manžel zpět jen do 48 hodin od jeho kontaktu. Po 8 měsících rozbitého manželství žiji znovu šťastně se svým manželem a nebudu odpočívat, dokud nebude znám po celém světě. Specializuje se také na loterijní kouzla, kouzla propagace, kouzla nemoci E.T.C. Připojte se nyní k DR WALE WhatsApp / Viber: +2347054019402 NEBO e-mail: drwalespellhome@gmail.com

-1

Anna Rotar | 20. 5. 2021 23:58

VŠECHNO DĚKUJEM DR WALEOVI Byl jsem v otroctví od té doby, co mě můj bývalý opustil pro jinou ženu. Bylo to pro mě opravdu peklo a všichni mi říkali, abych na něj zapomněl, ale nemohl jsem, protože ho tolik miluji, Věci se zhoršují až do mého přítel mi představil toto skvělé sesilatele kouzel DR WALE, kteří zachránili tolik života a vztahů, a kontaktoval jsem ho prostřednictvím jeho WhatsApp / Viber: +2347054019402
NEBO E-mail: drwalespellhome@gmail.com vše mu vysvětlím a on mi okamžitě po 48 hodinách seslal kouzlo, všechno se otočilo a můj přítel se ke mně vrátil na koleni a prosil o odpuštění, že jsem jediná žena v jeho život teď. byl jsem překvapen, nikdy jsem v životě neviděl takový zázrak. Jsem tomuto muži vděčný a navždy zveřejním jeho jméno DR WALE

-1

Donna Burkley | 15. 5. 2021 15:24

Moje nekonečná chvála patří tomuto hlubokému zaklínačovi, který stojí za napodobení Děkuji, doktore. Ahoj lidi, jmenuji se Donna 38, žiji v San Francisco Bay v Kalifornii. Můj emocionální život nabral velký spád a bylo mi požehnáno, protože mi byl doporučen rodinným přítelem, který se stal sestrou, bolest byla tak nesnesitelná, že mě traumatizovalo, protože mě trápily noci, díky nimž jsem málem mizel a byl prázdný asi rok před mým setkáním s Dr. Egwali, který mi pomohl oživit to, o čem jsem si myslel, že je pryč. Věřte mi, zpočátku jsem byl také nedůvěřivý kvůli mým různým setkáním s řadou kouzelníků a webových stránek, které byly na pokraji přivedení mého milého manžela zpět ke mně, vždy jsem stál silný a také jsem věděl, že musí existovat spolehlivé místo, které by pomohlo mému vlastní divočina, byla to opravdu velmi špatná situace, pak Kathy našla článek doktora Egwaliho a dala mi ho, kontaktoval jsem ho a vysvětlil, čím procházím, pak musel provést určitý rituál, při kterém byly dodrženy všechny nezbytné postupy, protože to úžasné setkání, v němž byl náš život tak barevný, protože od té doby byl ideálním manželem, kterého jsem kdysi ztratil a miluji vůči sobě i dětem .. Ještě jednou díky, doktore, můžete se k němu připojit na kterémkoli z těchto médií a být šťastnou duší jako já doufám, že najdeš štěstí!

Viber / WhatsApp: +2348122948392
E-mail: dregwalispellbinder@gmail.com

-1

Fin Bartels | 12. 5. 2021 22:49

Ahoj všichni, chci svědčit o velkém a mocném kouzelníkovi jménem DR WALE, který přivedl zpět mého bývalého, který mě opustil a zasnoubil se s jinou dívkou, kde jsme spolu šťastní, když se najednou prostě změnil, říkal mi každý ráno a večer před spaním, ale vše se zastavilo bez dobrého důvodu. kdykoli mu zavolám, křičel na mě a řekl mi, že už se mnou nechce mít nic společného, ??byl jsem tak smutný a zmatený, nevěděl jsem, co mám dělat, pak jsem šel online hledat, jak se dostat zpět dříve jsem našel článek, kde někdo hovořil o tom, jak jí skvělý a mocný DR WALE pomohl a ona opustila jeho číslo WhatsApp +2347054019402, vzal jsem ho a kontaktoval ho. řekl jsem mu svůj problém, jen se usmál a řekl mi, abych se uvolnil, všechno bude v pořádku, udělal jsem všechno, co mě požádal, a ujistil mě, že po 48 hodinách se můj bývalý vrátí, k mému největšímu překvapení o tři dny později se můj přítel vrátil poklekl a prosil, abych ho znovu přijal, jsme spolu tak šťastní. DR WALE vám také může pomoci kontaktovat ho na WhatsApp / Viber: +2347054019402 NEBO drwalespellhome@gmail.com

-1

Kiki Leona | 3. 5. 2021 21:37

PROFESIONÁLNÍ KOUZELNÍK KOUZEL, KTERÝ VÁM MŮŽE POMOCI LÁSKOVÝM KOUZLEM, ABY ZÍSKALI SVOU MILOVNÍK ZPĚT PO NARUŠENÍ PO ROZDĚLENÍ / ROZDĚLENÍ I KDYŽ SE VÁŠ SITUACE ZNAMENÁ beznadějně! KONTAKT: WHATSAPP / VIBER +2347054019402 JE URČITĚ NEJLEPŠÍ KOUZELNÝ KASTER ONLINE A JEHO VÝSLEDEK JE 100% ZÁRUKA.

Po čtyřech letech ve vztahu s mým přítelem můj přítel začal chodit s jinými dívkami a ukazovat mi chladnou lásku, při několika příležitostech mi hrozí, že se se mnou rozejde, pokud se ho odvážím vyslechnout ohledně jeho aféry s jinými dívkami, byl jsem naprosto zdevastovaný a zmatený, dokud mi můj starý přítel neřekl o kouzelníkovi na internetu DR WALE, který pomáhá lidem s jejich vztahem a problémem v manželství mocí lásky Kouzla, zpočátku jsem pochyboval, jestli vůbec něco takového existuje, ale rozhodl se to zkuste, když ho kontaktuji, řekl mi všechno, co jsem musel udělat, a já jsem mu pomohl seslat kouzlo lásky a do 48 hodin se můj přítel ke mně vrátil a začal se omlouvat, teď přestal chodit s dívkami a on je se mnou navždy a opravdu. Obraťte se na toto skvělé kouzlo Caster pro váš vztah nebo manželství problém.

Tady je jeho kontakt ...
Viber / WhatsApp: +2347054019402
E-MAIL: drwalespellhome@gmail.com

-1

Trili Dante | 25. 4. 2021 12:54

MOJE SVĚDECTVÍ O tom, JAK ZPĚT MŮJ ROZVEDENÝ MANŽEL S DOBROU POMOCÍ DR WALE NEJVYŠŠÍ / NEJLEPŠÍ PSYCHICKÝ ONLINE KONTAKTUJTE HO HNED: WHATSAPP +2347054019402
Je mi ctí sdílet toto zázračné svědectví světu. Můj manžel se se mnou rozvedl před čtyřmi měsíci a já jsem byl plný výčitek svědomí, protože jsem nevěděl, co dělat, abych změnil problémy s mým manželem. Hledal jsem na internetu pomoc, jak mohu získat pomoc v manželství, a objevil jsem skvělé svědky o DR WALE, který se svými kouzly postupoval progresivně. Spojil jsem se s ním a hle, DR WALE mi řekl, že pro mě připraví kouzlo, které přivede zpět mého manžela. Byl jsem skeptický, ale neměl jsem jinou možnost, než s ním pracovat. tři dny poté mi manžel zavolal, že se vrací domů, a od toho dne až do této chvíle jsme žili v míru. Nyní je zpět s tolika láskou a péčí. dnes jsem rád, že vám všem dávám vědět, že toto kouzelné sesilatele mají moc přivést milence zpět a nejpřekvapivější věcí je, že naše láska je nyní velmi silná, každý den je štěstí a radost. a není nic jako být s mužem, kterého milujete. Velmi doporučuji DR WALE každému, kdo tam venku potřebuje pomoc. pokud máte nějaký problém, kontaktujte DR WALE, dávám vám 100% záruku, že vám pomůže !!. drwalespellhome@gmail.com NEBO
Viber / WhatsApp +2347054019402

-1

Michal | 23. 4. 2021 15:58 | reakce na Glorf - 15. 4. 2021 1:08

Že vy jako pedagog se tak nechováte, neznamená, že to platí pro všechny. Mamka teď učí na základce a ačkoliv ona je na děti hodná (pokud se vyloženě nechovají jak hovada, to je sprdne), většina pedagogického sboru není. Jedna holčička jí říkala, že na té škole jsou jen dvě hodné učitelky, mamka a ještě jedna. Já osobně jsem se narodil v roce 1998, takže jsem do školy taky nechodil tak dávno, a byla to hrůza. Naše třídní byla gestapačka, které chyběla jen ta lampička, kterou se svítí do očí. Je to pořád to samé v bledě modrém. Sice se občas najde škola, co má štěstí na složení pedagogického sboru, třeba na gymplu už těch zakomplexovaných blbů bylo méně, a některé učitele jsem měl i rád, ale to neznamená, že to platí pro všechny školy.

0

Michal | 23. 4. 2021 15:48

Ten mi mluví z duše. Ve škole jsem trpěl jak zvíře už od první třídy, nenáviděl jsem to tam a nenávidím to doteď, kdy jsem na VŠ. Nejhorší je, že člověk by se to naučil desetkrát rychleji, kdyby měl svobodu a mohl se učit to, co opravdu chce a potřebuje. Jenže aby nás vzali do nějaké aspoň trochu slušné práce, musíme si tím martýriem hezky poctivě projít, nechat je, aby v nás zavraždili veškerou motivaci cokoliv dělat, rozžvýkali ji a vyplivli.

0

Natalia Manuel | 22. 4. 2021 15:32

Jsem tady, abych vydal svědectví o DR WALE, který mi pomohl .. Chci informovat veřejnost, jak jsem se vyléčil (HERPES SIMPLEX VIRUS) Navštívil jsem jinou nemocnici, ale dali mi seznam léků jako Famvir, Zovirax a Valtrex, které je velmi nákladné léčit příznaky, které jsem koupil, vzal je, ale nikdy mě nevyléčil. Procházel jsem internet a hledal lék na HERPES a viděl jsem komentář lidí, kteří mluvili o tom, jak je DR WALE vyléčil. když jsem ho kontaktoval, dal mi naději a poslal mi bylinný lék, který jsem užíval jen dva týdny a vážně to pro mě fungovalo, můj výsledek HERPES vyšel negativně. Jsem tak šťastný, že sdílím toto svědectví. Moje rada vám všem, kteří si myslí, že neexistuje žádný lék na opar, který není pravdivý, jen se s ním obraťte a nechte si vyléčit z DR WALE léčivou bylinnou kúru na všechny druhy nemocí, které byste mohli mít rádi
(1) RAKOVINA,
(2) DIABETY,
(3) HIV a AIDS,
(4) INFEKCE MOČOVÝCH TRAKŮ,
(5) RAKOVINA,
(6) IMPOTENCE,
(7) BARENESS / NEPLATNOST
(8) DIARRHEA
(9) ASTHMA
(10) SIMPLEX HERPES A GENITAL
(11) STUDENÉ VÍCE
(12) NOHA / RUKA
OPAR. také vyléčil mého přítele z rakoviny děložního čípku E-mail: drwalespellhome@gmail.com NEBO WhatsApp +2347054019402

0

Maris Steffen | 19. 4. 2021 23:10

Vydávám svědectví o DR WALE. velký bylinkář, má lék na všechny nemoci, vyléčil můj virus herpes simplex, i když jsem prošel různými webovými stránkami, viděl jsem různá svědectví o různých kouzelnících a bylinkářích, byl jsem jako: Mnoho lidí má virus herpes simplex proč tím lidé stále trpí? “ Myslel jsem na to, pak jsem kontaktoval DR WALE přes WhatsApp, odpověděl mi na WhatsApp a já mu vysvětlím svou situaci a bolesti. požádal o mě nějaké informace, pak jsem mu je poslal, připravil (vyléčil) a poslal mi je přes kurýrní službu UPS k dodání, dal moje údaje kurýrní kanceláři, řekli mi, že 3-4 dny jsem obdrží balíček a já jsem vzal lék, jak mu předepsal, a šel jsem na kontrolu 2 týdny po ukončení léčby, byl jsem testován na virus herpes simplex negativní, pokud jste pacient s virem herpes simplex udělejte mi laskavost tím, že ho kontaktujete a Ujišťuji každého, kdo to trpí, že váš problém už nikdy nezůstane stejný, vyléčíte se. navždy vám bude vděčný, pane, opravdu mocná práce, kterou jste pro mě udělal. Když ho kontaktujete, nezapomeňte mu sdělit, že vás doporučuji. Kontaktujte ho na adrese drwalespellhome@gmail.com NEBO WhatsApp na +2347054019402

0

umfa | 15. 4. 2021 2:43 | reakce na Glorf - 15. 4. 2021 1:08

Obávám se, že s legislativou a vzdělávací strategií jste poněkud mimo, ty nejsou na vině (ani ku pomoci), to je jen taková úředničtina jdoucí mimo realitu. Problém se školstvím je ten, že školy plní to, co chce většina lidí. Většina má představu, že škola má dítě vybavit znalostmi a považují za nekvalitní práci školy, když děti neumějí vyjmenovat Přemyslovce a nevědí kolik zubů má zajíc. Tím školství neomlouvám, věci jako inkluze a rozbití struktury speciálních škol, bezvýsledné tápání o podobě maturit a podobně jsou neodpustitelné. Ale dokud lidi nepochopí, že těžiště vzdělání má být v dovednostech, nic se nezmění. Respektive změní, ale nebude to státní školství, nýbrž soukromé. Jestli to bude pokračovat v započatém trendu, tak problém vyřeší (samozřejmě jen pro děti osvícených rodičů).

0

Glorf | 15. 4. 2021 1:08

Chápu, že když jste na stejné vlně, tak se snažíte přesvědčit sami sebe, jak je to naše školství peklo na Zemi, kde jde o život, ale upřímně - tento článek je dost vyhrocený a neaktuální. Zakládat dnešní školství na 24 let starých zkušenostech, kdy probíhala transformace školství je nesmysl. Spousta argumentů je extrémně vyhrocená ad absurdum a pro mě jako pro pedagoga je zarážející fakt, že na vině jsou úplně všichni v okolí autora - uráží učitele (uznávám, že v té době to nebylo dobré), uráží spolužáky, uráží (okolí???) že chodil pozdě spát?? Pokud chodil autor do školy s tímto přístupem, tak ačkoliv to nejde brát jako záminku, mohly být problémy mimo jiné způsobeny tímto. Argumentace o vývoji školství je úplně mimo. Zkuste si nastudovat českou a evropskou legislativu a změny v RVP a Vzdělávací strategii 2030+, která teď nově začíná platit - mimo jiné je tam důraz na autoevaluaci žáků a formativní hodnocení, na jehož absenci autor nadává a "nikdo to neřeší" (str. 29, 30). Každopádně smekám, že autor vystudoval VŠ po takto špatných zkušenostech a doufám, že na VŠ a v u záchranky to není samej magor s nožem a divnej týpek. Doporučení pro čtenáře - pokud hledáte místo, kde můžete nadávat na to, jak je to všechno špatné, tak jste správně. Pokud chcete objektivní obraz reality a vývoje našeho školství, tak tudy cesta nevede. Neříkám, že se nenajdou extrémní případy (jasně, že se najdou) ale je jich minimum. Konec konců - i v jiným sférách se sem tam najde blbec (šéf, protivný řidič autobusu, protivný lékař atp.). Pokud jde o domácí výuku, pro jejíž podporu měl být nejspíš tento horor, tak toho bych se i já jako pedagog obával. Pořád musíte splnit RVP, které je závazné pro všechny. Nechci se nikoho dotknout, ale nevěřím, že většina diskutujících je schopna plnohodnotně bez vzdělání naučit své dítě fyzice, matice, chemii, zeměpisu, dějepisu, češtině, druhému cizímu jazyku, angličtině a dalším předmětům a zároveň rozvíjet klíčové kompetence - např. sociální. To prostě není v mezích možností normálního člověka.

+3

Petr C. | 14. 4. 2021 21:20 | reakce na :)) - 1. 4. 2021 10:23

Jsem tu tak po delší době zabloudil.
By mě zajímalo, kolik let má autor předchozí reakce a čím se živí (kdo ho živí).
O práci OSVČ má dost zkreslené představy.
Nezáleží na tom, jestli je člověk OSVČ nebo je zaměstnanec, nebo podnikatel.
Záleží co dělám a jak moc přitom potřebuju komunikovat nebo spolupracovat s ostatními lidmi.
Některou práci za vámi můžou poslat mailem na Bali a vy ji zase odtud pošlete mailem zpátky i s fakturou, za jinou musíte naopak přijet vy a být na místě, dokud ji neuděláte.
Znám kluka, kterému se zalíbilo jezdit na lodích a chce být námořníkem, resp. kapitánem lodě. To už není jenom povolání, to už je životní styl, stejně jako jezdit kamionem nebo stavět velké stavby. Pekař má taky specifický styl, člověk ve třísměnném provozu také (klidně to může být špičkový odborník, na velínech elektráren a páteřních rozvodů energií nesedí žádní blbci).
Pracoval jsem ve firmách, které měly roční obrat dvě miliardy(i více) a ti ředitelé (majitelé) chodili do kanceláře mezi 7.30 -8.00. Protože potřebovali mluvit s lidma a řešit s nima věci, které nešly řešit po telefonu, tak museli být v práci ve stejnou dobu jako oni. Dělal jsem i pro borce, pro kterého milion korun nebyly peníze - rozbil audinu, tak si prostě za tři mega objednal novou. Ten chodil do práce dokonce na šestku, protože tak byl od mládí zvyklý, přitom už mu bylo přes šedesát a mohl by se na to vykašlat. Všichni tři majitelé byli těžcí odborníci, postavili si svoje firmy na nohy v devadesátkách sami a i když už byli těžce za vodou, tak pořád makali. Samozřejmě, taky si uměli udělat pohov a užívat si, ale nikdy nevypadli na dýl než na 2-3 týdny.
Pokud je někdo kupříkladu umělec nedo designér, tak tu interakci s lidma má menší a může si nabrat zakázky, sbalit fidlátka a odletět pracovat na dva měsíce do Thajska, když chce.
Já jsem například zaměstananec a do práce chodím tři dny v týdnu (11hodin) a dva dny mám home office (s covidem to nijak nesouvisí), sedím doma, dělám si co potřebuju a mezitím vyřídím za den 25 telefonátů a 15 mailů. Protože mi to charakter práce umožňuje. Lidi stupeň pode mnou už tu možnost nemají, ti už musí být na pracovišti celou dobu, protože oni si svou práci nemohou odnést domů jako já.

0

Iva | 10. 4. 2021 8:59

Moje základní škola se prolínala se šikanou spolužáků, frustrovanou mstivou dejepisářkou a naprosto nedospělou učitelkou ve třetí třídě, která děti ponižovala,ale i skvělou třídní na druhém stupni nebo báječnou vychovatelkou, která mě nasměrovala k mé budoucí profesi i spoustou učitelů, kteří jen chtěli dělat dobře svou práci,ale často k tomu neměli osobnostní nastavení... Takhle to hodnotím zpětně po 30 letech ve školství- jako učitelka a vychovatelka. To, co mě táhlo k práci s dětmi, ti špatní nedokázali zabít. Spíš mi názorně ukázali, kudy jít nechci. Moje profese mě baví a několikrát už mi děti řekly, že je to znát.
Každý člověk má jiné nastavení a pochybuji,že někde funguje škola, kde se čeká, až se každý jednotlivý žák probudí... Někdy stačí před výukou společná aktivita, která děti naladí na nový den, probere je i jejich emoce a práce se hned zdá zvládnutelnejší.
Aktuálně mám ve třídě dvacet čtvrťáků. Když jsem jim řekla,že v pondělí jdeme do školy, málem popukaly všechny monitory. Těšíme se na sebe i navzdory šaškárně s testováním.
Ano, obsah učiva a množství zbytečných věcí neodpovídají dnešnímu světu. Ale vždy je v možnostech učitele pojmout práci po svém. A nemusí to být jen alternativní škola.
Na druhou stranu - naučit se zvládat zátěž a frustraci je dovednost nezbytná pro život. Jisté nepohodlí a nekomfort děti zoceluje. Tím myslím běžnou školní zátěž, ne šikanu, násilí apod. Děti, kterým se stále umetají cestičky, často končí v ordinacích psychologů...
Dívám-li se pohledem učitelky a školního metodika prevence na příběh autora- PĚT základních škol- během devíti let školní docházky, kladu si otázku, jestli opravdu všech těch pět škol bylo tak špatných? Komunikovali rodiče s učiteli nebo ředitelem školy o problémech ve třídě? Řešili aktivně situace, které jejich dítěti ubližovaly? Nebo se utíkalo před problémy do dalších a dalších škol? Pobyt ve třídě učí děti vztahům a vazbám, během školní docházky se formuje kolektiv... To autor v podstatě při svém kočovném dětství ani nemohl zažít... Nedivím se, že zažíval frustraci...
Každopádně i v současném systému lze u dětí formovat pozitivní vztah k učení i ke škole. Je spousta báječných škol, z mé zkušenosti třeba vesnické malotřídky poskytují téměř rodinné prostředí... A podle mě- JE to o lidech...o ničem jiném...

+6

Běla | 9. 4. 2021 23:39

Já jsem se pobavila. A to v tom, protože to cítím stejně. Je tam bezmoc, zoufalství. Mám dítě doma,druhé dítě v plánu doma mít a plánujeme otevřít přesně "zacpu hubu" Montessori. Protože ta nám dává smysl. Ať si myslí každý kdo chce co chce. Ale autor tedy...klobouk dolů. Napsal to pěkně ?? mám ráda články,které jsou pravdivé a otevřené, bez omáčky.

-1

Dagmar Meda Brejlová | 9. 4. 2021 16:34

Krásný článek, stotožňuji se s ním. Možná by neměl takto mluvit o alternativním školství, protože přece alternativa v sobě ukrývá cestu jak z toho ven, ale samozřejmě alternativní školství nemusí být jedinou.

0

Tibo | 9. 4. 2021 15:52

No, co říct. Pan Samek měl, zdá se špatnou zkušenost. Za mne musím říct, že jsem měl za socialismu školu dost dobrou, chodil jsem tam rád, byla vcelku parta a to, co tady čtu mě vůbec neoslovuje. Je to pro men jako z jiného světa. Proto se k tomu nemohu vyjádřit. Jisté rozdíly ve školství jsem sice zaznamenal (mám 4 děti a bedlivě to sleduji), ale tak nějak nahoru i dolů. Něco se zhoršilo, něco je lepší. Prostě 50/50. Jestli v Praze v devadesátkách byly takovéhle školy/třídy... nevím, já jsem v různě velikých městech za posledních 15 let žádnou džungli před tabulí nikde nepotkal.

+3

umfa | 9. 4. 2021 10:16 | reakce na Paros - 9. 4. 2021 7:44

Takhle svět funguje, jsou jen lidé, kteří si v něm ten vyhovující režim neumějí najít.

0

umfa | 9. 4. 2021 10:14 | reakce na Katka - 8. 4. 2021 21:21

Pandemie přejde ale špatné školství nám bude ničit životy dál. Chyba by bylo naopak na běžné fungování společnosti rezignovat.

+3

Jindra | 9. 4. 2021 9:18

Předem komentáře - nepracuji ve školství, jen občas doučuji dítě ve 4.třídě, které díky covidu napíše každý odstavec českého textu s mnoha chybami, anglická slovíčka si najde na telefonu, ale větu má problém sestavit....
Ten článek je velmi nešťastný, vnímám jej jako dodatečné vyjádření autora s frustrací s dětství, ale špatný návod pro děti, které potřebují základní znalosti, aby si následně mohli vybrat vhodný obor pro sebe do života. Ano, i mezi učiteli je řada neschopných tak, jako i v jiných oborech. Ale řada z nich dělá zázraky v mizerně fungujícím systému. A každý, kdo je chce kritizovat, by si měl nejdříve zkusit pár let na té základce učit.

+2

Paros | 9. 4. 2021 7:44 | reakce na Iva Jurkovičová - 6. 4. 2021 20:39

mně začátek vyučování o půl osmé nevadil. budíček byl o půl čtvrté kvůli cca dvouhodinovému obstarávání dobytka. nikdo se nás neptal, jak nám to vyhovuje. spát jsme chodili v sedm večer, protože jinak bychom se nevyspali. prostě jsme se museli donutit spát. jo, jde to. říká se tomu kázeň. v dospělosti člověk musí chodit do práce, nebo se starat o děti. už vidím novorozence, jak se maminky ptá: vyhovuje ti krmení v devět? takhle svět vážně nefunguje. nepočítám boháče.

-1

Katka | 8. 4. 2021 21:21

Ježíšmarja se už nepos...te z té školy. Pořád si jako neuvědomujete co se děje?? Vždyť nás postihla světová pandemie. A vy furt budete mlet o škole.

-9

umfa | 7. 4. 2021 21:07 | reakce na Iva Jurkovičová - 6. 4. 2021 20:39

"bylo by hezké, aby se děti ráno dobře vyspaly. Mělo by tedy vyučování začínat až v 10:00. A co děti ranní ptáčata? Ty by mohly chodit od 8:00?"

Mohly. Mohou už teď. Podívejte se na seznam soukromých škol, některé začínají klasicky za kuropění v 0745, některé v 0900, rodič si může vybrat. Stejně tak si už teď může vybrat styl výuky i náročnost školy. Samozřejmě se to týká jen aktivních rodičů, kterým na budoucnosti jejich dětí záleží, děti tupých rodičů mají i nadále smůlu.

+3

Kateřina | 7. 4. 2021 17:52 | reakce na Kateřina - 7. 4. 2021 17:47

Pardon, myslela jsem "komunistického" řežimu.

0

Kateřina | 7. 4. 2021 17:50 | reakce na Iva Jurkovičová - 6. 4. 2021 20:39

Něco jako ideální škola pro všechny, to neexistuje. Ideální je, aby si mohl každý tu svou vybrat, nebo si vybrat i to, že se do výujky pustí sám. Což, jak je uvedeno v článku, systém sice umožňuje, ale takovým způsobem, že píš háže klacky pod nohy, než že dává více možností.

0

Kateřina | 7. 4. 2021 17:47 | reakce na Luboš - 5. 4. 2021 9:07

Přísnost ve škole vychová ze žáků poslušné občany, kteří jsou zvyklí, že nad nimi stojí autorita, kterou mají poslouchat. To se hodí do války nebo do komunického režimu. Ale pokud takové dítě vyjde ze školy a je vhozeno do života dospělých, neumí se samo rozhodovat a hledá opět někoho, kdo mu řekne, co má dělat. A tak stále dokola... Škola není vojna, Vojna je výcvik do války, škola je příprava pro běžný život.

+3

Zobrazit další