Diskuze k článku:

A žila sama šťastně až do smrti. Párování přeceňujeme, říká psycholog

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Orinka | 12. 12. 2019 9:29

Děkuji za přínosný rozhovor. Mně se líbil a je důvodem k zamyšlení.

+231
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Ioda | 12. 12. 2019 9:10

Od pana gender studovaného filosofického novodobého ologa jsem ani nic jiného, než debilní názor opravdu nečekal...

-194
Reagovat | Citovat | Nahlásit


Diskuze k článku:

Jarek | 18. 5. 2021 9:56 | reakce na Marcela - 12. 12. 2019 9:51

Ha ha, jste mě opravdu pobavila.
Vztah je o zpětné vazbě, dáváš vracím,
pokud se dlouho nic nevrací, vzniknou pochybnosti, jen slabí zůstávají a trpí.
je to pouze jejich boj......

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jarek | 18. 5. 2021 9:46 | reakce na Hana - 12. 12. 2019 13:00

Ale tu potřebujete i po rozvodu z dlouholetého vztahu. Kdy trávíte čas sama.
Důležitě je najit se, V překladu.
Hlavně se z toho neposrat........

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Bara | 2. 1. 2021 15:31

Skvělý rozhovor.
Momentálně jsem ve šťastném a naplněném vztahu.Mám kolem sebe přítelkyně, které vztah nedávno ukončily nebo jsou déle samy a právě na nich vidím jak je společnost nastavena.
Jedna z nich mi přímo řekla, že vlastně nechápe moje občasné splíny a deprese, protože přece mám partnera který mě miluje, stará se o mě a máme společné finance. Přitom jsem žila dlouhou dobu sama.
Takže máš partnera a to ke štěstí stačí a už nemáš nárok si na cokoliv stěžovat.Protože to, že si najdeš chlapa všechny tvoje problémy vyřeší...

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jarek | 29. 11. 2020 20:58 | reakce na La Festa - 12. 12. 2019 23:49

No vidíte, Váš muž Vám leží u nohou, spíš aby od Vás měl pokoj...
Po 33. letech se žena se mnou rozvedla, našla si o 12. let mladšího, všechno šlo do háje.
Byli jsme bez půjček, opravený luxusní dobře vybavený dům, nově zrekonstruovaný byt ve městě. Nestrádali jsme.....Prostě není to podstatné...
Mám přítelkyni, má bývalá se jí nemůže rovnat, fyzicky už vůbec ne. Bohužel, už znovu ne, raději sám, do společného bych už nešel.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jarek | 29. 11. 2020 20:49 | reakce na Dwířka - 9. 4. 2020 18:31

Pravděpodobně nemáte jinou volbu, než sex s jednou ženou......

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Věra | 28. 9. 2020 14:11 | reakce na Janina - 14. 12. 2019 18:16

Píšete hrozné bláboly. Na Madeiře je přece spousta lidí, ne? Příležitostí k popovídání má paní/slečna jistě dost. A z jakého důvodu by se měla pořád chtít vybavovat s někým "blízkým"? Navíc vůbec není "až moc velká výjimka"... to vy se zkuste pobavit i s jinými lidmi než jen vašimi "blízkými" a uvidíte co všechno ještě nevíte.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Iveta | 26. 9. 2020 18:56 | reakce na Alena - 21. 8. 2020 7:55

Tak žena potřebuje obdiv, atd.... no jistě, bez takových "zásadních" věcí se nedá žít :) V ideálním manželství žena obdiv od muže jistě dostane, ale kolik takových manželství reálně je? Obzvlášť po X letech? Přestaňte věřit pohádkám :)

Naučte se jazyky a vyrazte na dovolenou do ciziny. Odpočinete si jako nikdy a ještě si skvěle pokecáte s místníma. Příště třeba budete chtít nechat manžela doma :)

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Alena | 21. 8. 2020 7:55 | reakce na Magdalena - 26. 5. 2020 8:20

Aha a s kým spíte? Také je potřeba mít někoho s kým sdílíte život, nejen se honit za katičkami, karierou a výstavami. Žena potřebuje obdiv, sexappel, mít blízkou osobu s kým jezdit na dovolené, s kým trávit víkendy, apod.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Magdalena | 26. 5. 2020 8:20

Nebojte se být single. Je to fajn, velmi to pomůže vašemu duševnímu vývoji. Tedy pokud o něco takového ještě někdo stojí. Mám zkušenost i s manželstvím, jednoznačně vyhrává možnost být sama. Pro mě opravdové štěstí.

+19
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lenka | 10. 5. 2020 9:27 | reakce na Orinka - 12. 12. 2019 9:29

Naprosto skvělý článek...20 let žijí ve vztahu, který mě vzal vše na co jsem byla vždy pyšná...svobodu, nezavislost, hrdost...kdo zazil život s alkoholikem, násilníkem a psychicky narušením jedincem....nikdy nepochopí. Stále přehodnocují, vymyslim a zase se vracím zpět, jak vše ukončit, změnit a být opět volná beze strachu dožít život, který chci, žít a ještě si užít. Je mě, 46let a byť jsem se zuby nehty bránila ...za svoji malou dcerku jsem dneska nezkutecne šťastná i přes to všechno zlé. Chci tu být pro ni, pro nikoho jiné, jenom pro ni ještě plná sil a pohody...byt ji parťákem a rádcem na cestě životem... Je to pro mě, v současné době šíleně těžké rozhodnutí....do vztahu jsem šla poměrně dobře zajišťena, po soužití v partnerském vztahu...nemám nic. Jsem zvyklá pracovat a nikoho o nic neprosit, pokud to není životu ohrožující i přes všechno zlé, co mám za sebou chci začít znovu bez ohledu na cokoli. ..je to těžké, ale věřím, že najdu odvahu zvednout se že dna ...držte, mě, prosím palce, kdo se chápete o čem m mluvim.... až úvahy moji malé dcerky ... byť je malinká, mě, stále častěji nutí k zamyšlení a razantnímu řešení útrpného a nikam se neposouvajiciho vztahu........

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Marie | 9. 5. 2020 10:12 | reakce na Pavel N. - 14. 12. 2019 16:26

já také nejsem zastáncem vyjetých kolejí, ale autor článku na mě působí jako smutný homosexuál, který v tom nechce být tak sám...

-6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Katka | 8. 5. 2020 19:36

Článek suprový, některé komentáře také a některé, potěš koště... Jak se hlavně ozývají lidé, kteří se bojí, aby náhodou nepochytila takové smýšlení většina a že vymřeme a není to normální...

Pointa článku je někde úplně jinde... Je to pro lidi, kteří nějakým způsobem nezapadají do měřítek "standardu" a cítí se kvůli tomu méněcenně, nepochopeně, znehodnocovaně. Je to povzbuzení, že je v pořádku se tak cítit, že mohou i tak být šťastní a žít. Protože kdo nikdy nebyl jiný, ani nemůže pochopit, jaké to je, být jiný a raději chtít umřít než neustále bojovat o své místo na světě. Takže v klidu, nikdo nikoho neohrožuje a single lidé nebo jiní lidé nezaplní svět a nezačnou utlačovat tu většinu. Jen by potřebovali vědět, že je v pohodě se tak cítit, mít právo být sám sebou než nešťastný...

Na mém příkladě, od svých brzkých nácti jsem nebyla nikdy singl. Raději jsem trpěla násilné vztahy, než být sama. Což byl i vzorec z domova. Myslela jsem, že mě musí někdo zachránit a milovat, abych mohla věřit, že jsem toho hodna... A že i špatné chování si zasloužím. Nejdéle jsem byla "sama" 2 týdny... Z bláta do louže. Pak jsem našla svou spřízněnou duši, toho, se kterým jsme byli jedna duše ve dvou tělech. A pak mi hodně krutě umíral na rakovinu. Po 8 letech, kdy jsem si neuměla představit svět jinak, bez něj. A já zůstala sama. Doslova. Bez přátel, bez rodiny, bez záchytné sítě. A lidé mysleli, že se okamžitě sbalím a uteču raději k rodině, která mi ubližovala od dětství, než zůstat sama. Že to nemůžu zvládnout. A byly to těžké časy, ale zároveň transformující. Dokázala jsem sama přežít, udržet byt, platit stále to, co jsme platili dva, naučit se žít sama se sebou a poznat samu sebe. Když jsem po nějaké době chtěla znovu najít někoho, kdo mě udělá úplnou, narazila jsem opět na samé dárečky a poslední vztah jsem ukončila s vědomím, že dokud sama sobě nedokážu dát péči a sebelásku, nemůžu to chtít po druhých. A zcela vědomě se učím být sama a užívám si, naprosto. Jsem jediná, na koho se můžu spolehnout. Ostatně jako kdykoli jindy, jen mě netrápí očekávání opaku a smutné rozčarování. Je po těch letech nádhera, alespoň pro mě, vědomě zjišťovat, kdo jsem. A učit se být sama... A na stáří počítám s tím, že nebudu mít ani děti, ani rodinu a nijak mě to neděsí. Co přijde, přijde. Můžu se zbytečně děsit nebo rozčilovat nebo se můžu radovat z toho, co mám. Mám doma chlupaté parťáky, kteří jsou pro mě vším, mám peněz akorát na to, co je potřeba. Jsem zdravotně znevýhodněna, pracuji, pomáhám v charitách, zvířatům, lidem, všem. Buduji, dělám svět lepší. Snad...

+35
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dwířka | 9. 4. 2020 19:47 | reakce na starý ješitný opičák - 14. 12. 2019 13:18

Opičák: "...většina určuje normálnost , ale to ještě neznamená že správně..." - hádám, že co se týče vyznění, jde v případě tohoto Vašeho komentáře spíše o kouzlo nechtěného nežli záměr, nicméně lépe než se Vám povedlo výrokem výše citovaným už snad myšlenkovou podstatu článku shrnout ani nešlo O:-) :-P.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Dwířka | 9. 4. 2020 19:34 | reakce na D - 13. 12. 2019 9:45

D: Jsou to jen dvě strany téže mince. Pro účely Vámi uvedeného příkladu totiž přestávají příčiny (tedy to, zda předtím daný člověk dlouhodobě žil v -předpokládejme ad hoc monogamním- partnerském svazku či naopak) hrát jakoukoli roli, vzhledem k tomu, že důsledky jsou v obou případech shodné, a sice, že uvažovaná osoba je/se stane "singl". To však nicméně neznamená (resp. nikoli nezbytně), že je "sama".
Nebýt participantem/kou v rámci partnerského svazku = být single. Nebýt participantem jakékoli rodinné či sociální vazby = být sám/a.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Dwířka | 9. 4. 2020 18:51 | reakce na Jirka Procházka - 12. 12. 2019 15:21

p.Procházka: Přirozeně, že zkušenost paní Nadi není nikterak v rozporu s tím, co říkáte - ale není toto koneckonců podstata věci? Domnívám se, že právě ona Vámi reflektovaná normativita je živnou půdou pro takovéto tunelové vidění, neboť vytváří iluzi že "správné" řešení je zároveň také to "*jediné* správné" - jakýsi "buď - anebo" optický klam.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Dwířka | 9. 4. 2020 18:33 | reakce na vaclav - 13. 12. 2019 21:27

Václav, Opičák: Klid, hoši... Pravdu máte oba...

(Ne, pardon... já si jen nemohla pomoct O:-) )

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Dwířka | 9. 4. 2020 18:31 | reakce na Václav - 12. 12. 2019 15:26

Václav: Směšujete otázku možnosti volby s volbou samotnou a uvažujete situaci stylem tertium non datur. I kdyby onen hypotetický muž řekněme skutečně neměl možnost sexu s jinou než uvažovanou parnerkou, nevyplývá přece z takové situace, že jej s ní nezbytně také má, což už je samo o sobě otázkou volby.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Dwířka | 9. 4. 2020 18:11 | reakce na La Festa - 12. 12. 2019 23:46

LaFesta: Odpovídáte si vpodstatě sama slovy "z vlastní zkušenosti". Prožívání a motiviky druhých nahlížené toliko subjektivní optikou bez připuštění možnosti, že tato není platná pro všechny případy, pak ale vede právě ke stereotypizaci, které se ve svém argument dopouštíte níže (konkrétně např. "...Když člověk "kouká", tak většinou pozná po cca několika měsících (i týdnech), co je druhá osoba zač. Takže násilníka, sobce odhalí poměrně rychle - několik měsíců se totiž tyto osoby neumí přetvařovat. Ale jde také o to, jestli ti "hodní, slušní a nesobečtí" Vám jdou pod nos - ono jich je hodně, ale třeba zrovna nejsou krasavci, playboyové, lvi salónu....").
Jistě totiž existují i případy, kdy se násilné či sobecké osoby nepřetvařovaly již od počátku, a partnerství mělo i přes to (z nejrůznějších důvodů) delší trvání než Vámi proklamovaných několik měsíců.
A ano, může to být dokonce i tak, že (opět z nejrůznějších důvodů) někomu právě hodní, slušní a nesobečtí partneři pod nos nejdou - a to nehledě na jejich vzhled (pomiňme pro účely argumentu jak individuální náhled na vzhled jednotlivce tak i soudobý konsensus ohledně míry téhož) který s tím už vůbec nesouvisí: stejně tak jako totiž může být násilná a sobecká osoba nepohledná či sobecká, lev salónů, playboy, modelka nebo sexbomba mohou být lidé hodní a nesobečtí. Z vašeho podání je však cítit zjednodušení ve stylu "hezký, ale zlý hoch" vs. "ošklivý, ale hodný".

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivous | 19. 2. 2020 13:03

Vážený pane autore,

jsem člověk, který bez vysvětlení Váš článek nepochopil. Jsem člověk, který má pocit, že je nadmíru tlačen do společenských hranic a přitom je odmítá. Je důvodem k zamyšlení a možná cestou ke svobodě.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Irmahol | 8. 1. 2020 19:43 | reakce na La Festa - 12. 12. 2019 23:36

"Základní stav je "být s někým", ale zároveň si dopřát i "samotu", když mám náladu. A to se přece nevylučuje!"
anebo: Základní stav je být sám, ale zároveň si dopřát i společnost, když mám náladu. A to se přece nevylučuje!"

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Lion | 2. 1. 2020 15:53

Kdo nevyzkouší různé varianty nemůže to posoudit, a to ani psycholog :-)

Určitě hodně záleží kolik Vám je, na místě kde žijete a jaký styl života si představujete.
Tím, že si může člověk všechno koupit mění hodně styl života a to i na vesnicích. Již nepotřebujete něco pěstovat či chovat zvířenu a starat se o to.
My to máme, ale postaru a vyhovuje nám to. S manželkou bydlíme na vesnici, 1-2x týdně u krámku pokecáme s kamarády, přáteli, nebo (přes léto) dáme u někoho grilovačku, taky občas zajdeme do hospody. 1-2x měsíčně zajedem do většího města (oběd, cukrárna) či výlet do přírody. A několikrát do roka na pár dní za známými do Prahy, nebo přijedou děti a vnoučata. Navíc cestujeme spíše busem a vlakem, abychom si mohli dát oba pivko.
Máme pohodu, klid a navíc hodně ušetříme oproti životu ve městě.
Teď hledáme menší statek s větším pozemkem, abychom se mohli více věnovat vlastnímu hospodaření, jako za mlada.

Pro posouzení nám dost pomohlo, že jsme oba v minulosti pracovali několik let v Praze. Sice si tam člověk vícekrát užije pokec a různé aktivity (tenis, nohejbal,volejbal apod) s kamarády, přáteli, ale nějak jsme nežili náš společný život a měli potřebu to dohánět někde na dovolených.

I tady na vesnici je obvykle vidět, že lidi co pracují ve větším městě a dojíždějí svým vozem, skoro nevídáme, ráno za prací a vrací se navečer. Byť bydlí na vsi, mají to spíše na přespání. Přátele mají rovněž jinde. A pořád někam spěchají.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Eva | 26. 12. 2019 1:33 | reakce na Janina - 12. 12. 2019 19:48

Já žiju s partnerem a stejně jsem na všechno sama a navíc mám ještě 2 x tolik práce než kdybych žila single, protože např. nemusím prát jen pro sebe ale i pro partnera, ... atd. A v nemoci mi taky nikdo čaj neuvaří, nenakoupí, nepomůže v domácnosti ani nikam neodveze - prostě co si sama neudělám to nemám.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 23. 12. 2019 14:31 | reakce na Martin - 15. 12. 2019 5:30

jsem extrovert a přitom si maximálně užívám třeba dovolenou kde jsem sama a záměrně nevyhledávám kontakt a ideální mi přijde pustý ostrov.. ale jasně že ne na trvalo, ale takový měsíc na vyčištění hlavy si představit umím!

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 23. 12. 2019 14:26

Děkuji a souhlasím, jako živý důkaz, jsem sama ale určitě ne osamocena... Jen nemám potřebu s někým trvale žít a řekla bych že mě to obtěžuje a omezuje.

+17
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michelle | 17. 12. 2019 10:19 | reakce na La Festa - 12. 12. 2019 23:36

Nechápete odlišnost od být sám a být osamělý. To je diametrální rozdíl.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Michelle | 17. 12. 2019 10:17 | reakce na Petr - 13. 12. 2019 6:50

Pište za sebe! Blábol jste vypotil právě vy!

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Michelle | 17. 12. 2019 10:16 | reakce na Pavel N. - 14. 12. 2019 16:26

Jestli myslíte, že bez "párování" nelze mít děti, tak to jste asi z nějaké církve, dle které můžete mít sex jenom za účelem plození dětí, a to jenom v manželství. Nebo nejspíš ještě spíte. Dobré ráno!

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Simona | 17. 12. 2019 4:32

Pěkný článek a musím říct, že s manželem žijeme odděleně cca 9 let každý ve svém bydlení a klape nám to zatím dobře :-)
On má své hospodářství i zaměstnání, které má rád a já se starám o naše děti, domácnost, ale samozřejmě mám také své koníčky a čas pro sebe a pokud se chceme vidět a být spolu tak jsme. Rozhodně se v ničem neomezujeme. Pro děti si vždy uděláme čas společně.
Lidé z okolí to sice nechápou, ale je to jejich problém :-)
Každý má přece právo uspořádat si život podle svých představ a přání, které mu nejvíce vyhovují nebo ne ? :-)

+12
Reagovat | Citovat | Nahlásit

to je jedno | 17. 12. 2019 2:59 | reakce na starý ješitný opičák - 14. 12. 2019 11:46

Vy furt chcete zachraňovat existenci lidstva množením, ale to právě na to přemnožení zajde.Pro ty stoupající miliardy lidí nebude ani žrádlo ani voda, veškeré zdroje dojdou.To ale pošahaným věřícím, kterým nepochybně jste, přestože tvrdíte opak, nedojde.A vyhynutí lidstva nebude žádná tragédie, stejně jako vyhynutí dinosaurů nebyla tragédie, jiní živočichové budou dominovat, evoluce se kvůli obyčejnýmu lidoopovi, který si říká člověk, nezastaví.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ivík | 16. 12. 2019 21:20 | reakce na Ioda - 12. 12. 2019 9:10

Naprosto souhlasím.... Co člověk, to jiný názor, podle zkušeností. A není k tomu zapotřebí červený diplom.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu


Zobrazit další